Vuokraavatko kunnat yleensä asuntoja alle 18 vuotiaille? Olen poikaystäväni kanssa muuttamassa yhteen, lähinnä koulujen takia. Hän täyttää tammikuussa 18, mutta asunto pitäisi saada jo elokuuhun mennessä.
Kunnan kämpät
Fiona
7749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vuokraa kyllä, mutta yleensä asuntojonot ovat pitkiä ja asuntoa joutuu odottamaan.
Kuntein asuntojonossa ohittavat muut sellaiset henkilöt, jotka tarvitsevat asunnon pikaisesti esim. avioeron, häädön tms. takia.
Ellei joku serkku tai vastaava sukulainen ole asuntotoimessa töissä tai alkoholi- tms ongelmaa ei ole pääsymahdollisuus kunnan asuntoihin on lähinnä teoreettinen. Tämän olen huomannut useassa kaupungissa jossa olen asunut.
Olet aivan oikeassa - asuntojonoon voi itsensä laittaa ja totuus on se, että enemmin saa lottovoiton, kuin kunnan asunnon.
Vuokraahan ne,mutta joten tossa jo sanottiinkin,että asuntojonot on niin piitkiä.
Ennemmin teinä alkaisitte selailemaan lehtiä ja katsomaan yksityisiltä vuokra kämppää.Mekin teimme niin,tosin emme hakeneet edes kaupungilta kämppää.Muutimme joulukuussa omaan kämpään minä täytän 17vuotta ja kihlattuni täytti juuri 21vuotta.
Olen saanut kaupungin vuokra-asunnon vaikka en ole juoppo enkä työtön. Sain asunnon nopeasti koska olin asunnoton ulkomailta paluuni jälkeen.
ERäs ystäväni jonotti vuoden, sitten sai asunnon talosta, johon kukaan ei halunnut muuttaa sen huonon maineen takia. Siellä on kyllä rauhallisempaa kuin meidän talossa, sillä vuoden aikana hän ei ole kuullut naapureista mitään. MInä omistusasunnossa tiedän mitä naapurit tekevät.
Mutta jonottaa pitää, eli hakemaan yksityiseltä.
En ole joutunut jonottamaan itse, kaksi kuukautta odotin, että pääsen valmi8stuvaan rivitaloon, mutta hetikin olisi asunto irronnut, jos olisin kerrostaloon lähtenyt. Asunnossa ei ole tosiaan mitään vikaa, eikä minulla ollut mitään varsinaista asunnonsaantipakkoakaan. Onko minulla ollut sitten tuuria vai onko kotikunnassani sitten parempi tilanne kuin muualla. Perheen kasvaessa asunnonvaihto isompaankinon onnistunut hienosti.
tiiättekö kauan JVA:n kämppiin joutuu jonottamaan jyväskylässä??:) kokemuksia?