Auto lapsiperheelle. Tilaa tarvitsee reilusti kun on lastenvaunut koira. Kumpi farmari parempi noin 30 kEUR luokassa. Kumpaakaan en ole omistanut joten kokemusta ei ole kummastakaan.
Lähes kaikissa muissa farmareissa takapenkin tilat ovat olemattomat, kun kuskinpenkin säätää sopivaksi 190cm kuskille. Siksi valinta tapahtuu näiden kahden välillä.
Lähes kaikissa muissa farmareissa takapenkin tilat ovat olemattomat, kun kuskinpenkin säätää sopivaksi 190cm kuskille. Siksi valinta tapahtuu näiden kahden välillä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tiloiltaan kummatkin farmarit ovat samaa luokkaa. Vectra on kuitenkin pidempi auto ja siinä jää enemmän jalkatilaa pitkän kuljettajan taakse. Tavaratilakin saattaa olla vectrassa vähän suurempi, ainakin pidempi. Jos on taas tarkoitus laittaa esim. turvaistuimia/istuinkorokkeita takapenkille, niin mondeossa on se on paljon helpompaa suuremman leveyden takia. Taitaa olla aikalailla makuasia kumman hankkii. Hyviä autoja molemmat.
ehdottomasti vectra.siinä on tilaa enemmän kuin mondeossa.ja kannattaa harkita saksasta vähän käytetty. Jos et uutta osta.säästää euroja aika kivasti.
Kumpaa arvostat enemmän.
vectra:
- paljon ns. tilaa eli tyhjää kuskin takana.
Tavaratila aika kapea ja huonosti hyödynnettävä
- kaikenlaiset ongelmat varsinkin sähkölaitteiden kanssa
- huono jälleenmyyntiarvo
- pöyristyttävän huono huoltopalvelu joka kohtelee sinua kuin yksilöä alepan jonossa, töitä taitaa riittää...
Mondeo:
- huono maine markkinoilla voorrtti jne.
- taatusti kestävä auto. poliisi ja pv ajaa noilla vehkeillä 2-3 sataatuhatta kovaa ajoa ilman suurempia murheita
- kova melu
- kohtalainen jälleenmyyntiarvo
- hyvät tilat, kontti on käytännössä isompi kuin vektrassa ja takatilatkin riittävät ainankin 2 3 perheelle
Siitä vain miettimään, ja lopun ratkaisee tietysti väliraha
ainakin uudehkoissa malleissa näyttää kyllä olevan niin että vectra säilyttää arvoaan hiukan paremmin kuin mondeo. molemmat automallit menettävät kyllä melko nopeasti arvoaan ja pari vuotta käytettynä saakin paljon hyvää autoa rahan vastineeksi ;-).
"Tavaratila aika kapea ja huonosti hyödynnettävä
- kaikenlaiset ongelmat varsinkin sähkölaitteiden kanssa "
Nämä väitteet eivät kyllä pidä paikkaansa.
Itse kuitenkin päädyin Vectraan. Samat tarpeet ovat eli 2 lasta ja koira. Hyvin mahdutaan koko porukka kamppeineen. Jotenkin Vectra miellytti enemmän mutta makuasioitahan nuo ovat.
Hyviä autoja molemmat eikä tiloissakaan suurta eroa ole, mutta Vectra on mukavampi matka-autona lähinnä alhaisen melun takia. Luotettavuudessa en usko olevan suuria eroja. Tärkeämpää on kunnon turvavarusteet. ESP on ehdoton.
Minulla jo kolmas C-mallin (nyk. malli) Vectra alla.
2002 Sedan
2004 Farkku
2006 Farkku
...
Seuraava taitaakin sitten olla 2009 D-mallin Farkku Vectra.
2004 vectran farkkua alla ja olen tosi tyytyväinen, jopa niin paljon, että vakavissani olen harkinnut seuraavankin autoni vectrana ottamista vaikka olen ajatellut vaihdella eri autojen välillä. Ainakin vaihto Primerasta Vectraan oli nappiin mennyt suoritus....tosin Primera olikin vanhempaa mallisarjaa 2001, uudemmasta 2002 markkinoille tulleesta ei ole kuin kuulopuhekokemuksia ja niihin en välttämättä luota, pitää itse päästä ajamaan ja kokemaan.
Eniten mulle merkitsee auton tekninen luotettava viaton toimivuus, jos huollot riittää niin silloin on auto luotettava ja sitä on Vectrani 2 vuoden ajan ollut. Oletin, että jotain häikkää tähän aikaan tulee vaan eipä mitään ole ollut. On se vaan tuuripeliä kelle tulee autoon jotain vikaa ja toisille ei. Mikäköhän siihenkin vaikuttaa, sama auto, mutta toiselle tulee vika ja toiselle ei, vaikka ajaisi identtisin tavoin autolla.
2008 seuraava autonvaihto minulla. Just nyt se olisi vectra wagon, mutta 2 vuotta on pitkä aika ja mieli ehtii skaroida tämän aiheen parissa siihen mennessä useaankin kertaan ja päätyä erilaisiin vaihtoehtoihin, kyllä tuo Mondeon seuraava malli saa silmäni seuraamaan siitä kertovia uutisia aikanaan hyvinkin mielenkiinnolla. Nyky Mondeon tekninen laatu hirvittää mua.....
sorruit siis vektraan ja nyt pitää täällä yritää perustella elämäsi huonointa autokaupaa parempaan päin. Sääliksi käy.
voi vielä mielen köyhyys tarttua ja toi kuuluisa oooppeli tauti.
Vectra C on hyvä ja tukevan oloinen, ja erittäin vakaa myös tuulisella säällä, hiljainen, myös lämmin, kulutus Ok, kun vaan kestäisi. Itsellä oli edellinen auto Vectra C, mutta 2,5 vuotta ja alkoi tulla vikaa, vian jälkeen.