Yksikerroksinen hirsitalo, 3 makuuhuonetta, n. 100 m2, avaimet käteen. Saisko tästä galluppia aikaiseksi?
Hirsitalo
mitä maksaa
157864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kelpaisi minulle. Mitä kustantaa?
Tarvitaan siis: oh, k, rt, 3mh, khh, ph, s, 2wc.
Parvi olisi kiva lisä. Voisin jopa yhden makuuhuoneen tinkiä jos sellaisen saisi (kyllä muksut sinne mieluusti menisivät nukkumaan).
Tulisi varmaankin rinnetontille, mutta siihen voisi pistää vaikka autotallit työtilaa alle. Nostaako kustannuksia?
Ja talviasuttava pitää olla. Siis oikeastaan omakotitalo.
Aika paljon kysymyksiä, esim. tontti, liittymät, jne. Mutta karkeasti n. 100-120.000 €. Hirsitalona
U-arvo 0,21.( vastaa 70 sm puuta!!!!!) Sateelta suojassa ja lattia,seinät, katto, villoitettu. Eli
talon osalta listoja ja pintakäsittelyä vaille valmis n. 3 viikossa.Tarkennetaan kun tarkentuu!
Perustukset, sähköt, putket???
Mitä on sateelta suojassa? Eli katto valmis vai pressu päällä?
Jos lähdetään tuosta listoja ja pintakäsittelyä vaille valmis niin hyvältä kuulostaa. Varsinkin tuo aikataulu. Minä olin jo varautunut siihen että pelkkään suunnitteluvaiheeseen voisi mennä tuollainen puolisen vuotta. :)
Tarkoitin talopaketin osalta pystytystä sateelta
suojaan.3 vkossa kateaine tiili tai pelti päällä.Suunnittelu ja perustukset tehtynä. Sähköjä varten tehty reiät hirsiin, ovat siis piilossa. Sähkötyöt ja putkityöt jatkavat vielä 3 vkon jälkeenkin omia juttujaan.
Kuitenkin hyvin suunniteltu on puoliksi tehty.
sm=cm
hinta ilman tontin ja liittymien kustannuksia.
100.000 suunnilleen ilman liittymiä tonttia ja 120.000 koko homma.
satakaksikymmentäviivasataviisikymmentätuhattaeuroa.
Jos olet Varsinais-Suomesta voisin auttaa asiassa...
kiitos kuitenkin
Ollaan rakentamassa 170 neliöistä, 1,5 kerroksista hirsitaloa. Pelkkä talopaketti säältäsuojaan pystytettynä maksaa n. 90000-95000€, riippuen toimittajasta. Sitten vielä maansiirtotyöt, tontti, perustukset, kaikki sisätyöt, liittymät jne. Arvio n. 250000 tontti, eikä tod. ole alakanttiin. Siis oman työn osuus vain avustavia hommia ja vähän sisätöitä
250000e on kova hinta 170neliöisestä hirsitalosta.
Meiltä mellilästä olisit saanut 1,5 kerroksisen
talon 240000e avaimet käteen kokoa talossa olis 220
neliöö.
Eli ihan eri mittakaavassa.
"meiltä mellilästä"....hahah
Jos väite pitäisi paikkansa teillä olisi 99% markkinaosuus talomarkkinoista pk-seudulla. Mutta tarkemmin kauppaneuvotteluissa tulisi kutenkin selville yhtä sun toista joka jää sopimuksen ulkopuolelle joten loppuhinta nousee 350k euroon. Vai onko mellilä jokin uusi hyväntekeväisyys organisaatio? :)
Oletpa tylsä. Aina vain haukut muita. Olet turha tässä keskustelussa