kun vihdoinkin Vantaalle laskeutuu 747-400 kone. siitä onkin aikaa kun Bush kävi viimeksi ja ei ole sen jälkeen ko konetta näkynyt täällä Pohjolassa Suomessa mitä nyt joku garco silloin tällöin. Hieno homma kun näin kävi, kamerat esille että saadaan filmille harvinaisuus, toivottavasti ei tämän vuoden juttu ?
On se komeeeeeeeta
bongari
241414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
pitäiskö kaivaa pippeli esille valmiiksi?
Yksittäisiä käy vähän väliä ja koko viime kesän
kävi viikottainen espanjalainen 747.
muita kuin rahti sellaisia mutta kerro jos tiedä tminkö kone on milloin käynyt Vantaalla ? 747-400 on harvinainen Vantaalla, muutama vuodessa matkustaja versioita, silloinkin tekevät vain välilaskun kune sim. Tukholman kenttä on kiinni , siellä niitä on jo mutta Vantaalla harvinainen. että älä viitsi
kyseessä oli Air Pullmanturin B747
keksi parempi, kas kuin Tasmania Air ? tai Ankkalinna Air....
että onkos siinä omat tv-ruudut ja ilmaiset ateriat???
Eikös se lähde ja tule yöllä ?
kenttä on aina valaistu ja tulee iltapäivällä ennen 16.00 eli hvyin onnistuu. Ja tiedoksi sinne peräpohjolaan että nykyään kameralla onnistuu kuvat vaikka pimeässä, ja usko tai älä niin filmiä ei enää tarvita. Oliko ihan uutta sinulle ?
Asun kahdeksan kilometrin päässä Helsinki-Vantaalta.
että nykyään saa kuvia vaikka pimeässä ? on siellä Vantaalla porukkaa ?
boeing 747 "ottaa savut" hki-vantaalta:http://www.flightlevel350.com/aviation_vd.php?id=3632
http://www.flightlevel350.com/aviation_vd.php?id=3632
puhetta että kyllä noita vanhoja rahti sellaisia pyörii vantaalla mutta että matkustaja malleja 747-400 niin eipä enää ole, ei yhtään tänä vuonna ja muutama viime vuonnakin.
"gargolux"-yhtiö oikein on. Enpä ole ennen kuullutkaan. Cargolux kyllä on tuttu firma. Taitaa tuo kuvastaa useimpien kirjoitusten tasoa täällä, vaikka voihan tuo vain painovirhekin olla.
tuhannesti anteeksi näppäily virhettäni. osuutta saattoi olla myös hieman alkoholillakin.
mutta olen siis todella pahoillani tästä teosta, minkä tein. toivottavasti et menettänyt yö uniasi tämän tapauksen johdosta.
mutta jos näin kävi, niin ilmoitatko yhteystietosi ja mahdollisen korvaus summan, minkä katsot aiheelliseksi.
vielä kerran. anteeksi.
ps. kumpa saisin tekoni korjattua. nyyh nyyh.
Vai ei 747:ää käy usein Helsinki-Vantaalla? Kyllä noita melkein viikottain taivaalla näkee, mutta eipä vaan tule kiinnittäneeksi huomiota.
taivaalla 747 koneita ? miten noita ufoja on näkynyt ? kuuluu siihen samaan sarjaan muta Nurmijärvellä nyt asuukin porukkaa jotka näkee mitä sattuu ja tekstiviesteillä akatkin ottavat kun ovat niin ujoja.
Samanlainen 747 se on kun ne muutkin täällä käyneet. Paitsi että on ehkä siiven kärjissä "wingletit". Samanlaisia Jumboja sitä näkee ulkomailla kentillä koko ajan. Mitä helvetin ihmeellistä muka tuossa on?? Luuletko että se tekee Helsinki-Vantaasta jotenkin kansainvälisemmän kun tänne laskeutuu joku vitun 747-400 -kone?? Olis edes se uus A380 niin siitä vois edes vähän innostua, mutta joku vitun tusina-kone.
Hanki aivot.
sillä matkustaja 747 ei näy edes joka vuosi, on se sellainen maakolkka tämä Suomi. en ole väittänytkään etteikö maailma ole 747 täynnä. Onhan se maailman paras kone edelleen , mutta suomessa se on niin harvinainen ettei vielä koskaan ole yhtään lentoa ihmasiä täynnä olevaa konetta Vantaalta lähtenyt ? (siis suomalaisia)ja tämä tarina on tosi.
garco???
samaan aikaan osuttiin asialle, joskin eri viestistä ja erilaisesta väärästä sanasta.
oppivat uuden sanan kun äiti sen neuvoi, hyvä poijat.
Ai että ihanaa,onko siinä siivet ja kaikki?
kyseisellä konetyypillä. Matkustaminen konetyypeistä riippumatta, on suurinpiirtein yhtä tylsää,jumbo ei tee poikkeusta. Laskeutuva/ nouseva jumbo, on jotakin, sitä kait tarkoitit.