Kertokaa kokemuksistanne Te joille on tehty laparoskooppinen kohdunpoisto. Tehtiinkö se nukutuksessa vai voiko sen tehdä myös puudutuksessa, sairaalassaolo aika ja muutenkin vointinne toimenpiden jälkeen.
Laparoskooppinen
Kokemuksia ?
5639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tähystyksellä tehtävää kohdunpoistoa.
Nukutuksessa tehtiin,herääminen ok mutta eka yö tosikipee.kipuja sen jälkeen ei kovinkaan paljon mutta kunto muuten tosi heikko. 3 viikon päästä aalkoi normaali elo maistumaan. Vaatsan toiminta tuotti alkuun vaikeuksia joten varaappa het alkuun jotain pehmittävää jos olet itse menossa.
Minulta poistettiin kohtu viikko sitten keskiviikkona tähystyksellä. Kolme pientä reikää masussa ja kohtu "pudotettiin" alakautta pois. Kohtu oli isokokoinen ja siellä oli muutama myoma. Munasarjat jätettiin, kysta sieltä tyhjennettiin.
Ennen nukutusta laitettiin epiduraali/kipupumppu joka oli tosi hyvä. Alaosaston kivuista en tiennyt sairaalaolon aikana mitään. Tähystyksessä laitettava "kaasu" aiheutti minulle kipuja olkapäihin mutta ne menivät vuorokaudessa ohi.
Pääsin sairaalasta perjantaina ja ensimmäinen ilta ja yö oli hieman kivulias, muut päivät pienellä jomotuksella. Sain burana-reseptin ja niiden avulla olen pärjännyt mainiosti. Kunhan malttaisi olla tekemättä mitään ;-)
Vatsan huonoon toimimiseen kannattaa varautua jo etukäteen. Itse aloittelin jo muutama päivä ennen sairaalaan menoa laxoberonin syönnin ja sairaalassa annettiin myös jotain löysäävää. Ei tullut sitten isompia ongelmia asian kanssa.
En muistanut kysyä kuinka paljon mokomat painoivat. Hämmästelin vain kun sairaalassa jatkuvasta syömisestä huolimatta oli lauantai-aamun punnituksessa paino pudonnut kolme kiloa siitä mitä lähtiessäni sairaalaan punnitsin.
Sairaslomalla olen nyt kolmisen viikkoa ja silloin on myös jälkitarkastuksen vuoro.
Onko kerrottu miksi sairaalassa pitää olla niin "kauan"? Kun mulle sanottiin, että voi päästä myös samana iltana kotiin. Mulla on léikkaus edessä 22.6. ja taidan olla eka leikkauspotilas sinä aamuna.
En ainakaan itse olisi kyennyt edes lähtemään samana iltana. Riippuu varmaan toimenpiteestä miten se tehdään, kuinka kauan sairaalassa täytyy olla. En edes sterilisaatiosta päässyt lähtemään ennen kuin seuraavana päivänä koska se tehtiin nukutuksessa. Itse en saanut pahoinvointikohtauksia, mutta joillekin nukuttaminen aiheuttaa voimakkaat pahoinvoinnit. Epiduraali/kipupumppu oli kyllä todella tarpeeseen. Se otettiin minulta pois vasta samana päivänä jolloin lähdin sairaalasta. Illalla kotona sitä oli kyllä hieman ikävä :-)
Puolitoista viikkoa leikkauksesta on nyt kulunut ja totesin viikonloppuna puuhastelleeni hieman liikaa, kivut lisääntyivät. Nyt sitten otan aurinkoa ja odottelen parempia puuhapäiviä.