Toivottavasti poliisi luki Tikan murhasta epäillyille heidän oikeutensa ja että heilä on oikeus asianajajaan ja jos ovat köyhiä, niin niille annetaan asianajaja julkisesti. Todisteet on hyvä tutkia ja katsoa että ne kelpaavat todisteeksi.
Uskonkin että valamiehet eivät tuomitse miehiä vaan vetoavat itsepuolustukseen. Valamiesten päätöshän voi kumota tuomarin tuomion jos valamiehet ovat enemmistönä.
Uskonkin että valamiehet eivät tuomitse miehiä vaan vetoavat itsepuolustukseen. Valamiesten päätöshän voi kumota tuomarin tuomion jos valamiehet ovat enemmistönä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitkä ihmeen valamiehet?
Missä oikeutta käydään?
Tulla katsottua jenkkioikeus-sali sarjoja riittävästi...
Hyvä, kun kerroit, ei poliisi tällaisia asioista olisi tiennytkään !
Suomessa ei ole yhtään oikeusastetta, missä olisivat valamiehet. Tiedä häntä, onko Euroopassakaan muualla kuin Englannissa.
Nimimerkistä T. Rollenberg olisivat viksummat jo huomanneet, että kyseessä on trolli. Aina joku menee vipuun. Ihan aina.
No huh! Taidat olla madian vanavedessä. Säälitkö oikeasti näitä poikia? Kuka oikeuttaa ketään ulkolaista tulemaan tänne mistään syystä tappamaan Suomalaista. Missä sinun kunnioitus on Suomalaisia kohtaan. Muuta venäjälle ja ota pojat mukaasi!
paras juttu pitkiin aikoihin
Vittuiluahan tämä Rollenbergin kirjoitus oli.Mutta sinne kätkeytyy totuuden siemen.On mielenkiintoista katsoa,kun huippujuristit alkavat raivoisasti puolustaa murhamiehiä.Ja Suomen rappiotilassa oleva oikeuslaitos menee halpaan,eli murhaajat selviävät olemattomilla tuomioilla.