http://www.seatguru.com/airlines/Qantas_Airways/Qantas_Airways_Boeing_747-400.php
Linkistä näkee normi-jumbon seatmapin. Finnmatkat tunkee vastaavaan tilaan 200 matkustajaa enemmän.
Linkistä näkee normi-jumbon seatmapin. Finnmatkat tunkee vastaavaan tilaan 200 matkustajaa enemmän.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...
vähempänä tuossa 90-luvun alussa kun otti sen käyttöön. Siis tarkoitan ihan samaa jumboa joka nyt lentää Tuin väreissä.
mukavampaa matkustaa kuin 757 pikkukoneella Phukettiin, on iso kone jossa ilmaa riittää ja leveät käytävät. Ihan turhaa hommaa, 747 on paras kyyti Phukettiin ja piste.
mutta tiedätkö missä on uusin Finnairn MD-11 lentänyt ? lue huhtikuun TM ja ihmettele mistä romusta se on rakenettu. MInä en ainakaan sillä romulla lennä.
tunkis, tuskin 757/MD11/747:n penkkejä toisista erottaisit.
Iso kone & normaalimäärä matkustajia => kuutioita / matkustaja saman verran kuin pienemmässä koneessa.
Iso kone & normaalimäärä matkustajia 200 extrapaikkaa => kuutioita / matkustaja vähemmän kuin alunperin suunniteltu => ilmanvaihdon painetta lisättävä => vedon tunne, päänsärkyä, niskakipua jne. Ainut hyvä on se, että matkanjärjstäjä saa enemmän hilloa kuin vähemällä matkustajamäärällä.
sillä Phuketin matka kun ostat Finnamtkoilta on jopa 30 % halvempi kuin esim. Aurinkomatkoilta ja syy on uusi kone 747 jolla pääsee tupla määrä kerralla samalla kerosiinilla kuin yhteen matkaan menee 757:lla, siksi kannattaa olla iso kone. Matkustaja hyötyy ja tietenkin Finnmatkat, mutta hvyä niin.
on 757 ja jumbo 747-400 koko ero ja sisällä olevan ilman määrän suhde. Noin yksikertaisesti kuin pikku-Fiat ja täysperärekka 22 m pitkä. Koneiden koko ero 5 kertaa suurempi kuin 757, että se siitä sinun asiantuntemuksesta.
on muutenkin tänä vuonna halvemmat matkat kuin Aurinkomatkoilla, ei siis ainoastaan Phuketin matkat.
kun käyttää "omaa" lentokalustoa ja voi näin alentaa lippujen hintoja toisin kuin Finnairia käyttävät. Eli taas haukutaan kun pitää olla mielissään että pääsee lomalle edullisemmin ja tässä tapauksessa mukavammin ja NOPEAMMIN sillä 4 tuntia on 5 TUNTIA perillä.