Onko kellään havaintoja siitä, että tulis jonkinasteisia häiriöitä tasapainoelimen toiminnan kanssa kun käyttää korvatulppia? Varsinkin sellaisia tulppia mitkä täyttävät tiukasti koko korvakäytävän.
Ite en juurikaan käytä korvatulppia ajaessani, koska haluan nähdä ja kuulla kunnolla, mitä ympärillä on kulloinkin tekeillä.
Ite en juurikaan käytä korvatulppia ajaessani, koska haluan nähdä ja kuulla kunnolla, mitä ympärillä on kulloinkin tekeillä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ne varmaan alkaa tasapainoonkin jollakin tasolla vaikuttaa jos ne työntää n. 5 cm pään sisään.
huomannut. Tuntuu epämiellyttävältä käyttää tulppia, jotka blokkaa kaiken äänen pois.
Parempi sellainen, joka päästää vähän läpi.
Löyty das korvatulpat - Oropax, Orionin tekemät pumpulilla päällystetyt vahapallerot. Niitä ei työnnetä kaksin käsin korvakäytävään vaan painetaan korvakäytävän suulle, eli eivät työnnä vaikkua korvakäytävään. Helppo muovata, eivät likaannu nopeasti, päästää matalia ääniä läpi. Pari viikkoa olen käytellyt avokypärän kanssa ja vaikuttavat asiallisilta. Niitä saa apteekeistä.
Hommaa kunnon (vaikka Shuberth) kypärä, niin et tavítte niitää tulppia.
Tuli taas virhe.
Että mistä voisi saada kajarin/mikin, joka toimii edes yli 80 km/h eikä paina korvaa!
Itse olen ajellut vaimon kanssá yli 100 tkm, mutta ilman puhetta!
olisi hiljainen kuin Shuberth, se ei satu päähäni.
Kokeileppas SHOEI Syncrotec 2,oli ainoa joka kävi puristamatta päähän,eikä muuten suhise!
Käytän ite Ear -merkkisiä (halpoja, saa apteekeista ja kavereilta jotka työskentelee teollisudessa) korvatulppia joista pyöritetään sormin puikko joka taasen tungetaan korvaan. Korvakäytävässä ne laajenee ja asettuu tiiviisti. Leikkaavat kätevästi huminan pois päästävät sen verran ääntä läpi että pystyy operoimaan normaalisti. En ole huomannut vaikutusta tasapainoon.
juttu.
käytän eikä vaikutusta tasapainoon ole
nähtiin, joku osasi kirjoitaa itsestään käyttämättä sanaa "itse" tai "ite"!!!
Mitä helvettiä? Olenko narsisti kun kirjoittaessani omista kokemuksistani käytän sanoja `itse` tai `ite`?
Jos näin on ja jos koette sen ärsyttävänä niin pyydän nöyrimmin anteeksi.
Kaikille asiallisesti vastanneille.
itse ei käytä korvatulppia, ihan sen takia, että "kuulee" liikenteen melun ja mitä mahtavinta; pyörän "murinat".
Toisaalta jos tasapainoelintämme oikein ymmärrän, liian tiiviisti tukittu korvakäytävä estää tasapainoelimen toimitaa, koska käytävä ei saa ns. happea. Totta vai tarua ?????? ?
Koska ihminen on "suunniteltu" liikkumaan maksimissaan vain omaa juoksuvauhtiaan. Niin ihmisen kaikki muutkin kyvyt on mitoitettu toimimaan samalle maksiminopeudelle.
Elikkä silloin kun ihmistä liikutetaan suuremmalla nopeudella kuin mihin omat eväät riittävät, niin kyllä silloin tarvitaan kaikki mahdolliset aistit täysillä mukaan ja sittenkin vielä hiukan hyvää tuuria mukaan lisäksi.
Jos nyt sitten suljetaan tietoisesti yksi "kanava" (kuulo) lähes kokonaan pois ja rajoitetaan siinä samalla toisenkin aistin (tasapaino) toimintamahdollisuuksia. Niin ei oikein kuulosta kovin viisaalta touhulta.
Ja olen kanssasi samaa mieltä, että kyllä "äänipyörässä" pitää jonkinlainen oma äänikin olla.
Ps. Tää ei ole tarkoitettu kenellekään provoksi, vaan jokainen voi miettiä tätä tykönänsä. Että voisko siinä kuitenkin olla jotain perää!
Ei kai kuulonsuojaus heikennä tasapainoaistia mitenkään. Muutenhan kuurot joutuis etenemään konttamalla. Tasapainoaistin toiminta perustuu nesteen heilahteluihin korvan kaarikäytävissä ja kuulokivielimien reagointiin maan vetovoimaan.
Jos korvan suuaukko tukitaan, niin kaarikäytävien tai kuulokivielimien toiminta ei esty. Jos korvatulpat survotaan liian syvälle korvakäytävään, niin sitten saattaa sisäkorva joutua liian ahtaalle ja tasapaino järkkyä. Käyttäkää korvatulppia, joita ei survota syvälle korvaan.
korvatulppia yötä päivää. E.A.R. -merkkisiä sellaisia keltaisia.
töissä joudun käyttämään niitä aamusta iltapäivään, sitten käytän niitä moottoripyörällä ajaessani ja yöllä nukkuessa.
eikä ole ollut minkään valtakunnan tasapaino-ongelmia koskaan.
mitä tulee tuohon kuulemiseen, niin kyllä tulpat korvissa yhtälailla kuulee kaikki äänet (no ei ehkä ihan kaikkia) mutta jos esim. auto on ohittamassa tai tällä tavalla niin sen kyllä kuulee.