otimme kissanpennun tämän vuoden alussa ja pennulla oli korvapunkki todella pahana. veimme eläinlääkärille ja pentu sai ampullin niskaan. punkit eivät kuitenkaan lähteneet luvatussa kolmessa viikossa ja haimme toisen ampullin ja laitoimme sen kotona. taas on reilut kolme viikkoa kulunut ja korvapunkki ei ole vieläkään lähtenyt. kenelläkään samanlaisia kokemuksia? voiko punkki vain olla noin sitkeää laatua vai voisiko kyseessä olla jotain muuta?
korvapunkista
sarppunen
4440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin mistä arvelette ettei punkki ole lähtenyt? Punkki voi aih korvatulehduksen joka kutiaa ja aiheuttaa eritettä korviin. Puhdistiko lääkäri korvat?
lääkäri ei puhdistanut korvia, otti korvasta vain vanupuikolla "näytteen" varmistuakseen että kyseessä oli korvapunkki.
Käsittääkseni jos punkki olisi lähtenyt korvienkin pitäisi puhdistua, mutta korvat ovat jatkuvasti täynnä mustaa kahvinporoja muistuttavaa mönjää..se vähenee asteittain näköjään jokaisen ampullin jälkeen. kissa ei oireile silti korvistaan millään tavalla, ei rapsuttele tai mitään muuta. muuten täysin terve ja energinen nuori neiti. alussa vilkkuluomet oli pahasti esillä, mutta ne ovat kumminkin jo hävinneet.
eniten ihmetyttää, kun eikös korvapunkki yleensä tartu helposti toiseen kissaan? meillä on toinenkin kisuli joka sai kyllä myös ampullin samalla kun tämä pentu ensimmäistä kertaa, ihan varmuudeksi vaikkei mitään hänen korvissaa ollutkaan. Mutta vielä nytkin toisen kisun korvat ovat täysin puhtaat, eli mahdollinen punkki ei missään vaiheessa hänelle ole tarttunut.. jos nyt ymmärrätte mitä selitän..
häätö tehosi jo ensimmäisellä kerralla ja jäljelle jäi vain töhnä, jossa ei ole eläviä punkkeja? Korvat pitäisi kiiruusti puhdistaa eläinlääkärillä, kauan muhiva möhnä aiheuttaa helposti tulehduksen. Lääkärin olisi pitänyt puhdistaa korvat jo ensimmäisellä käynnillä. Parantumista ei pysty näkemään, jos kuolleet punkit ja niiden erite ovat edessä.
Kyllä ne punkit on jo lähteneet, vaikka aina ei yksi häätö riitäkään. Punkit sitä paitsi kutittaa ja jos se ei edes raavi. Se musta töhnä on niiden jätöstä mikä pitää puhdistaa pois, punkkeja ei näe paljaalla silmällä. Miel lääkäri jos puhdistais. Kyllähän ne helposti tarttuu toiseenkin.