Onko santorini ainut?

Onko santorini ainut kreikassa johon vihkiparin kannattaisi lähteä,en muuten oo sitä vastaan mutta kun ei meinaa löytyä hotellia mikä miellyttäis.
4950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Korfua tai Kerkyraa kuten kreikkalaiset itse sitä nimittävät.

Kreikassa on 1425 saarta ja Korfu katsotaan olevan Kreikan kaunein saari. Se on erittäin vihreä ja rehevä saari. Siellä on yksi vuori, kaksi järveä ja neljä jokea ja ihania uimarantoja.

Korfu on yhdistelmä kreikkalaiseta ja italialaisesta kulttuurista. Jotkut pitävät Korfua jopa Välimeren kauneimpana saarena.

Ja todella kaunis se onkin sekä monipuolinen. Sieltä löytyy kaikkien makuun jotakin. Hotelleja kaikkien kukkarolle sopivia.

Ja kun kerran olette käyneet Korfulla niin varautukaan siihen että te kaipaatte sinne pian takaisin.

Äänestä

Hei!

Santorini ei tosiaankaan ole ainoa Kreikan saari, jonne kannattaa lähteä häämatkalle. Periaatteessa voitte mennä minne tahansa ja tulette varmaan tyytyväisinä takaisin.

Hankala on ehdottaa oikein mitään, kun et kerro mitä lomaltanne odotatte ja kuinka pitkä loma teillä on. Itse voin sanoa, että Santorini on ehdottomasti romanttisin saari, jolla olen ollut. Mutta esim. Naxos on myös aivan ihana saari, siellä on hyvät rannat, katsottavaa riittää, jos haluaa vuokrata auton ja keskustassa on kiva kävellä iltaisin. Naxokselta voi tehdä retkiä pienemmille saarille ja esim. Schinoussa on upea pieni saari, jossa ei ole juuri turisteja.

Saaria, joihin ei Suomesta tehtäne valmismatkoja, on sitten vaikka kuinka paljon. Esimerkiksi Amorgos, Serifos, Sifnos, Milos ja Folegandros ovat kaikki omalla tavallaan romanttisia.

Hotellista vielä sanoisin, että siellä tuskin tulee aikaa kovin paljon vietettyä, joten sen perusteella ei kannata matkakohdetta valita.

Mukavaa matkaa teille, minne sitten päädyttekin!

Äänestä

http://www.folegandros.dk/

Kreikkalais-tanskalainen pariskunta järjestää kesäisin monenlaisia kursseja folegandroksen saarella. Joogaa, sukellusta, ruuanlaittoa näin aluksi.

http://www.amorgos-aegialis.com on upea hotelli amorgoksen saarella egialin kylässä. Saarelle ei järjestetä suomesta charter-matkoja, lähin lentokenttä jostä lentoja suomeen on naxoksella. En tule kyllästymään kehumaan amorgoksen kauneutta ja rauhallisuutta!

Äänestä
  • mielenkiitoiselta näytti tämä Amorgos, hääparina lähtisin sinne.
    Hyvä linkki, voisi olla hyvä saarihyppely kohdekin. : )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Onko santorini ainut kreikassa johon vihkiparin kannattaisi lähteä,en muuten oo sitä vastaan mutta kun ei meinaa löytyä hotellia mikä miellyttäis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu