Olenko pönttö jos syötän koiralleni Bento Kronenia? Kyselen vain kun naapurin mummo kauppaa tätä ruokaa autotallistansa.Elikkä ostanko BK:ta vai jätänkö ostamatta?
Bentto vs. Pönttö
Bentto vs. Pönttö
36837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ihan laadukas koiran ruoka,itse en ole kokeillut mutta olen kyllä harkinnut.Ja mitä on tutuilta kuullut jotka syöttää sitä koiralleen niin ei ole moittinut huonoksi.Sanoisin,että kyllä voit ostaa,tämä kyseinen henkilö on ilmeisestikkin tuotteen jälleenmyyjä.
Kyllä hän on jälleenmyyjä, mutta hän ei itse syötä sitä merkkiä Tanskandogeilleen, eli ei taida olla isojen koirien ruoka ja hän ei osaa kertoa miksi ruoka on laadukkaampi kuin jokin eläinkaupasta ostettu samaa hintaluokkaa oleva tai vähän halvempi merkki. Kerropa sinä.
Käyppä kattoon www.bentokronen.net sieltä löytyy jotaintietoo kans.Mutta näissähän ei käytetä keinotekoisia maku-,väri-tai säilöntäaineita eikä geenimanipuloituja raaka-aineita eikä soijaa.Käytetään ainoastaan luonnollisia anti-oksidantteja,korkeat vitamiini-ja hivenainepitoisuudet ja käytetään puhdasta lesitiiniä,jolla on myönteinen vaikutus rasva-aineenvaihduntaan,maksan toimintaan sekä terveeseen ja kiiltävään turkkiin.
Mutta vastaavanlaista saisin eläinkaupasta ja halvemmallakin. Vai enkö? Ainakin Lemmikkipalstat.net palstalla Bentosta ei saa edes puhua, koska liian hyökkääviä nämä myyjät.
Niitä sapuskoita eläintarvikekaupoissa,enkä väitä että ne olis huonompia varmasti hinta ja laatu vastaavat toisiaan.Bentokronen vähittäis myyntihinnat on 15kg säkeissä alk.22e ja 3kg pussit 8e.Et varmaan aikalailla samoissa hinnossa liikutaan.
Mutta pääasiahan on että koira voi hyvin.Meillä koirat syö ihan vaan Sertiä sen olen todennut paremmaksi kun esim.Luppa tai Hau-Hau merkit,mutta aijon kyllä kokeilla tota Bentokronen merkkiä jossakin vaiheessa.
22€ 15kg kertoo laadusta,laatumerkit maksaa 45€ ylöspäin.Sinuna pysyisin sertissä jos se toimii BK on paska ruoka vain myyjät kehuvat sitä,siitähän ne saavat välistää rahaa se selittää kehumisen.
Oletko Otto ihan varma, että Sertin myyjät ja valmistajat eivät rikastu sinun koirasi kustannuksella?
Parempi jättää kaikki koiranruuat ostamatta, koska joku muu voi hyötyä siitä, että ostat..... kamalaa!!!!!!!!
Lemmikkipalstoilla saa kyllä puhua BK:sta, polemiikki syntyi vain kahden nimimerkin asiattomista ja törkeistä kommenteista BK:ta vastaan. Ja taitavatpa samat henkilöt kommentoida täälläkin, tosin eri nickeillä.
Tarkoitin Bk:n myyjien kehuvan tuotettaan vain oman hyötynäkökohtansa takia,eihän heillä ole esittää edes vertailutuloksia ruuastaan.Ei todellakaan kyse ollut kateudesta,voisinhan minäkin alkaa helppoheikiksi jos haluaisin.
Eipäs syytellä ketään pelkkien arveluiden perusteella.Miksiköhän Bk on sinulle arka aihe?taidat olla jälleenmyyjä.Jos näin on säälin sinua kun otat pulttia toisten mielipiteistä.
Sertin myyjät maksavat veroja, entäs nämä helppoheikit? Tupperware tuotteita en sanoisi huonoiksi, mutta kalliiksi kylläkin. Ideanahan on kotirouvien harrastus saada jotain virikettä elämäänsä ja tähän nämä helposti haksahtavat.
Mutta siinä kuitenkin on kyse tavarasta, joka ostetaan omaan käyttöön. Jos annat lahjaksi, niin lahjan saajahan päättää käyttääkö sitä.
Bento Kronen taas ei mene ostajan käyttöön vaan viattoman lemmikin ja siksi vastustan paljon sitä, että ruokaakin verkostomarkkinoidaan. HÄVETKÄÄ!
Sama kuin ostaisin lääkkeitä Venäjän katukaupasta enkä apteekista.
Sertin myyjät maksavat veroja, entäs nämä helppoheikit? Tupperware tuotteita en sanoisi huonoiksi, mutta kalliiksi kylläkin. Ideanahan on kotirouvien harrastus saada jotain virikettä elämäänsä ja tähän nämä helposti haksahtavat.
Mutta siinä kuitenkin on kyse tavarasta, joka ostetaan omaan käyttöön. Jos annat lahjaksi, niin lahjan saajahan päättää käyttääkö sitä.
Bento Kronen taas ei mene ostajan käyttöön vaan viattoman lemmikin ja siksi vastustan paljon sitä, että ruokaakin verkostomarkkinoidaan. HÄVETKÄÄ!
Sama kuin ostaisi lääkkeitä Venäjän katukaupasta enkä apteekista.
Vai että Tupperware harmitonta kotirouvien huvia?
*nauraa vatsa kippurassa*
Entisenä Tupperware-myyjänä voin kertoa, että Tupperilla TIENAA, jos vähänkin viitsii nähdä vaivaa asian eteen. Ja monikohan Tupperilainen maksaa tienesteistään veroa...
Nykyisenä Bento Kronenin halveksittuna "autotallimyyjänä" voin myös kertoa, että koiranruuan myynnillä ei tienaa, varsinkin kun syy "Bentolaisena" olemiseen on se, että saa omien koirien sapuskat kuorma-autolla omalle pihalle, eikä suinkaan rahanahneus. Mutta pakko myöntää, että tämä keskustelupalstojen hässäkkä on ollut BK:n maineelle pelkkää plussaa. Merkki on Suomessa sen verran uusi, että monikaan tavallinen "rivikoiranomistaja" ei ennen ole edes kuullut siitä, mutta on kiinnostunut, kun on näitä negatiivisia juttuja netistä lukenut. Onneksi suurin osa ihmisistä osaa suhtautua näihin kirjoituksiin tiheällä suodattimella... eli suuri kiitos teille kaikille, jotka olette BK:ta tunnetuksi tehneet, vaikka tarkoituksenne kai aluperin olikin ihan päinvastainen :-)
Entäs kun "korttitalo" kaatuu???????????????????
Herää pahvi,typerys olet kun annat toisten rikastua myymilläsi säkeillä!!!!!!!!!!!!
Serti sitten mielestäsi huonolaatuista,kun maksan siitä vajaa 14e/15kg säkki?Meillä koirat kuitenkin näyttävät voivan hyvin.
Serti on ok,suuret valmistusmäärät ja myyntipaikat pitävät hinnan alhaalla,toisin kuin BK.:)
Vehnäjauhoja saa halvemmallakin kuin Sertipussissa!
Mitäs Bk:n professional sarja sisältää,vielä huonompi laatuista vehnäjauhoa?
Olet ihan oikeassa, en huomannut mainita, että itse ruokin koiriani vain Premium-sarjan tuotteilla. Professionalista ei ole kokemusta, saattaa hyvinkin olla samantasoista (tai "tasotonta") kuin markettien halpamurkinat.
Minä en pilaa koiraani Bentolla.
Enpä koskisi moiseen
Jälleen tällainen "tämä on parasta apetta"-keskustelu mutta haluaisin kommentoida asiaa muutamalla rivillä.
Henkilökohtaisesti en ole Bentoa kokeillut, eikä minulla ole hajuakaan onko se hyvä vai huono muona. Itse olen kokeillut aikoinani tunnetuimmat muonat läpi ja löytänyt sen joka sopii omille koirilleni kuin käpy oravalle - ja todellakin sapuskoissa on eroa. Omat koirani eivät esim. koskeneetkaan erääseen tunnettuun ruokakaupan halpis-muonaan, ei vaikka sen sekoitti maksalaatikkoon. Eräs tunnettu ja arvostettu eläinkaupan ruoka taas värjäsi snakujen parrat ja tehostekarvat punertavan ruskeiksi (mustia ennen).
Eli sanoisin yleisellä tasolla että raaka-aineiden (ja omilla koirilla tehtyjen kenttäkokeiden perusteella) ruokakauppojen muonat ovat laadultaan heikompia kuin eläinkaupan tuotteet. Ja kannattaa kokeilla omalle koiralle mikä laadukas muona sille soveltuu parhaiten, kaikki ei sovellu välttämättä kaikille. Tällaiset "Paras ruoka" -tyyliset jutut keskustelupalstoilla kannattaa ottaa aina kriittisesti koska joukossa on aina jälleenmyyjiä ja ties mitä hiippareita joilla on asiassa´oma lehmä ojassa.
Ja kuivamuonaankin kannattaa sekoittaa kotiruokaa, mm. jauhelihaa, jauhettua kanaa, laatikoita, puuroa yms. Tällä menetelmällä omat koirani ovat pysyneet loistakunnossa vuodesta toiseen ja saaneet turkistaan ja kunnostaan kehuja niin näyttelyissä kuin eläinlääkärissäkin.
...moni näistä moittijoista todella on kokeillut koiralleen vai omistavatkohan edes sellaista??? Kun on niin jyrkkää kannanottoa...
...Paskaan BK:ta ostaessaan?nyt sit ovat ottaneet opikseen ja varoittavat muita!!!!
Minä vaihdoin BK ruokaan koska se ei sisällä lisä eikä väriaineita.Syötän Bk kalliimpaa ja pienirakeita penturuokaa koirilleni ja se on todella hyvää.En muista se nimeä tässä nyt.Mutta 15kg säkki maksoi 43 euroa.Eli voit huoletta ostaa Bk ruokaa ja sitähän on monenlaista etsit vaan niistä sopivan koirillesi.Koska minun koirat ovat huonosyömäisiä ja kääpiökoiria ostan pienirakeista penturuokaa ja kyllä kelpaa!
Miksi et osta eläinkaupasta säilöntäaineetonta ruokaa ja kannata samalla rehellistä suomalaista veronmaksajaa?
Ja mietipä miksi eläinkaupat eivät myy tätä tuotetta? Jos kerran niin huippua on niin menekkiä varmasti olisi, vaikka vähän kalliimmallakin. Sama se mulle mitä koiranne syövät, mutta miksi maksaa liikaa turhasta, helppoheikkien toiminnasta?
No kerroppa merkki mikä on Suomalainen säilöntäaineeton ruoka pienille koirille ja runsasenerginen.Eli mikä sopii pennuille ja odottaville koirille ja huono syömäsille.Kaikki tiedot tervetulleita!!!!Ja joka on pieni rakeinen.
BK on kuulemani mukaan ihan laadukasta ruokaa.itselläni ei kokemusta ole kun likellä ei ole jälleenmyyjää, muuten varmasti kokeilisin.hinta on edullisempi kun yhden väliportaan (=kaupan) kulut jää pois. 22 euroa/15 kg ei ole lainkaan paha hinta jos sapuska on kunnollista.eläinkaupan muonista monet on hinnaltaan tyyliin 40 euroa/15 kg.
se BK:n ruoka joka on hinnaltaan 22 euroa/15 kg vastaa päivittäistavarakaupan ruokia, professional sarja sis.vehnää 33-35 euroa/15 kg ja premium sarja 41-43 euroa/15kg.
Meillä syötetään eläinkaupasta ostettua Franks Pro Goldia. Se sopii haukullemme loistavasti ja on edullista. Ensin annettiin kana riisiä ja nyt kokeeksi lammas riisiä. Hintakaan ei ole paha. 4 kg maksaa 11 e ja 15 kg 25 e. Bentoa en ole kokeillut, mutta jos näytepussin jostain saisin, niin varmasti kokeilisin.
Niin, ei meilläkään pelkkää kuivamuonaa syötetä. Vaan meillä annetaan kuivamuonan kanssa aina(tai lähes aina) uunissa paistettua koiranpuuroa, jossa on ollut mm. riisiä, ohrasuurimoita, tattaria, soijarouhetta, jauhelihaa tai (maksaa kanaa, kalaa tms.), porkkanaa, valkosipulia, maitojauhetta, kananmunaa, ruokaöljyä, tonnikalaa, juustoa, mitä milloinkin. Tietää ainakin mitä sisältää, kun itse tekee. Valkosipulia annamme siksi, että se on koirallekin terveellistä - pitää kuulemma madot loitolla. Mitään ylimääräisiä ravintolisiä emme ole antaneet, koska saa päivittäin nappuloita.
Pysy Franksissä kun sopii,on myös laadukkaampi kuin BK.:)
Perustuuko "tietämyksesi" faktaan vai "mutuun"?
Kerropa helppoheikki sinä niitä faktoja bk:sta? Esim. Eagle sanoo, että heidän tavoitteensa on kuluttajan tiedonhalun tyydyttäminen. Kun taas bk ei tähän pysty.
Lupaako se esim. esitteessään ettei piiloudu harhauttavien tuotenimitysten taakse? Eagle nimittäin lupaa!
Valmistajahan voi LUVATA ihan mitä tahansa..... on eri asia kokeeko kuluttaja lupaukset täytetyiksi.... Mielestäni käyttäjien kokemukset ovat ratkaisevia, ei valmistajan lupaukset tai mainonta.
Amerikkalaisten ruokien valmistajilla ei ole varaa valehdella mainonnassaan, koska joutuu miljardikorvauksia makselemaan harhaan johtavasta mainonnasta, jos ei pidä paikkaansa. Tarvittaessa on todistettava mitä lupaat. Siksi jotkut merkit eivät lupaa mitään sen kummempia, koska ei pysty niitä sitten todistamaan. Mainonnassa ei saa käyttää esim. sanaa "paras", jos et sitä millään todista! Tämä opetettiin jo kauppaoppilaitoksessa
mainontaa koskevissa asioissa.