Tietääkö kukaan /0-luvulla tosi suositusta Jari Lappalaisesta..kierteli viulistina orkesterinsa kanssa..
Viulisti Jari Lappalainen
25
4632
Vastaukset
- tietoa
Muistan, mutta ei ole mitään tietoa.
- Sergei.O
virtuosimainen viulisti toimii studiomuusikkona ja vaikuttaa H-ki Kuopio akselilla. On edelleen viulun primas no1. Suomessa.
Terv. Sergei. O.- Marili
Vielä lisää haluaisin kuulla Jari Lappalaisesta. Löysin youtubesta hänen tosi kauniin esityksensä. Saisiko lisää jostakin? En löydä tietoja enkä muuta musiikkia mistään..
- mii vaan
Marili kirjoitti:
Vielä lisää haluaisin kuulla Jari Lappalaisesta. Löysin youtubesta hänen tosi kauniin esityksensä. Saisiko lisää jostakin? En löydä tietoja enkä muuta musiikkia mistään..
oi please kertokaa..minäkin haluan kuulla hänestä. harvinainen suomilaulaja, miksi ei levyttänyt enempää? upea tulkitsija!
- Oistrah D
mii vaan kirjoitti:
oi please kertokaa..minäkin haluan kuulla hänestä. harvinainen suomilaulaja, miksi ei levyttänyt enempää? upea tulkitsija!
Hyvä viihdeviulisti, mutta ei mitään jakoa ammattilaisten kanssa.
Turha on tuollaista paskaa kirjoittaa kun ei ole mitään tajua musiikista.
Kyllä Pekka Kuusisto ja monet muut ovat osaajina aivan eri luokkaa. - pappa
Oistrah D kirjoitti:
Hyvä viihdeviulisti, mutta ei mitään jakoa ammattilaisten kanssa.
Turha on tuollaista paskaa kirjoittaa kun ei ole mitään tajua musiikista.
Kyllä Pekka Kuusisto ja monet muut ovat osaajina aivan eri luokkaa.Itsekin olen etsinut Jari Lappalista, loistava viulusti. Muut voivat vaikka kuinka päteä jonkun toisen osaamisella, muta se ei Jarin loistavaa osaamista miksikään muuta
- Jep jep
Jari on eläkkeellä, mutta käy edelleen keikoilla "joilla on kiva käydä". Soittaa mandoliinia oopperan Romeossa ja Juliassa. Jari on multi-instrumentalisti, joka on tullut tunnetuksi viulusaundistaan. Selkeä ykkönen viihdemusiikissa. Kuusisto toki kova, mutta pistä se soittamaan romanimusiikkia tai unkarilaista romanssia niin ei mitään jakoa Jarin tulkintaan. Lauluhommat jäi aikoinaan, koska Jari oli mielestään parempi soittaja kuin laulaja. Jarin valkoinen viisikielisen Barcus berry viulun boi kuulla sadoilta ja taas sadoilta 80-80.-luvun levytyksiltä. Jari soitti moniin levyihin myös kitarat ja bassot. Jari on itsestään pientä meteliä pitävä legenda, joka ansaitsisi tulla myös arvostetuksi myös asioista ymmärtämättömien keskuudessa. Ministeri tosin myönsi taiteilijaeläkkeen joku vuosi sitten.
- suometar
Hienoa, että soittaa edelleen. Pikkutyttönä minulla oli kunnia tuntea hänet ja kuulla soittoaan. Jarin saundin tunnistaa heti -siitä ei voi erehtyä. Itse kun nauhoitin aikoinaan laulukipaleita ja muusikot soittivat sitten soittonsa levylle eri aikaan, olin erittäin positiivisesti yllättynyt kun kuulin "vanhan kunnon saundin" omalla valmiilla levylläni.
- vadelmakummitus
Tietääkö kukaan Jarin nykyistä osoitetta. Olin hänen kanssaan armeijassa ja haluaisin vaihtaa kuulumisia.
Lasse Lepola
0400 537475
[email protected]
www.vadelmakummitus.fi - semmoista
Oistrah D:lle näin puolenkymmenen vuoden jälkeen sen verran että älähän vaahtoa, että musiikista ei muut ymmärä mitään! Kyllä sitä on kuultu ja nähty viuluja ynnä muuta. On huippuviulisteja taiteessa ja viihteessä. "Akateemisesta" soundista puuttuu monasti sielu. Kaikki konserttiviulistit eivät pysty fraseeraamaan viihteellisesti. Sama on puhaltajissakin. Takavuosina Umossa oli paikkaamassa konserttipasunisti joka putosi kelkasta neljännen tahdin jälkeen. Että siinä!
- Eräs solisti
Kyllä Jari kelpo muusikko on, erityinen lahjakkuus. On ollut kunnia olla hänen säestettävänään kymmenillä keikoilla, joten puhun kyllä kokemuksesta.
Taiteilija isolla kirjaimella. Olisi enemmänkin saanut tosiaankin laulaa keikoillakin...
- yxvaa
Kyllä Jari on tyylitaituri. Uskon, että Kuusiston Pekkakin loukkaatuisi Jarin puolesta Oistrah D:n lapselliselle kommentille
- Ripakemp
Jari oli keikalla Göteborissa Kortedala nimisessä suomalaisten tanssipaikassa ja tuli meidän kyydillä majapaikkaansa muistaakseni 1971. Loistava viulisti, olisi mukava taas kuunnella.
- Tuularitvamarjatta
Opin tuntemaan Jarin Göteborgissa v 1968.Valokuvakin on,kun tanssin hänen kanssaan.Virvelissä.Olin yksi Lucia tyttö kilpailussa numerolla 3.Olisi hienoa kuulla hänestä jotain😍
- kaikessa.taitajansa
Nimimerkki ”Oistrah D”, lause tässä lainattuna ”Hyvä viihdeviulisti, mutta ei mitään jakoa ammattilaisten kanssa”.
Jos viihdemusiikin, rohkenen laajentaa näkemystä koko kevyenmusiikin genreen, saralla muusikko saa arvostusta, elättää itsensä ja jopa tuotantoyhtiötä ole ammatilainen?
Arvostan kaikkea musiikkia, sinfoniapuolella on hienoja sävellyksiä/äänitteitä, myös melkoista huttua. - Anonyymi
Tampereella Hepokatissa tuli tanssittu 70-luvun alkupuolella Jarin orkesterin tahdissa sulhaseni kanssa.
- Anonyymi
Jari on ollut iloinen laulajaveikko nuoruudessaan. Asui ja kävi alaluokat Juuan Nunnanlahdessa.
- Anonyymi
Olimme muutaman vuoden luokkakavereita Kuopion klassillisessa lyseossa. Jari kävi keskikoulun, ei ollut lukumiehiä. Soitti viulua hyvin jo silloin ja esiintyi tietenkin koulun juhlissa. Leppoisa tyyppi, ei ikäviä muistoja. Näyttää siirtyneen yläkerran orkesteriin 16.6.2022. Rauha muistolle!
- Anonyymi
Onko tämä se "Kaiken kauniin rinnalla" laulaja?
Kuollut? En löydä infoa. T. fani.- Anonyymi
Tän päivän Hesarissa kuolinilmoitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tän päivän Hesarissa kuolinilmoitus.
Hyviä keikkoja Jarille sinne yläkertaan ja kiitos musiikista 👍🎵🎶
- Anonyymi
Ihme että ei ole uutisoitu laajemmin. Mie nyt vasta Sekahaku-ohjelmassa kuulin.
- Anonyymi
Lepää rauhassa Jari oli kunnia tuntea sinut.
- Anonyymi
Oli 1974 Niinisalossa armeijassa.
Muistoa kunnioittaen.- Anonyymi
Ei tainnut olla kuntoilijoita..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295037Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova641904HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1121803- 1111680
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291624Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p228937- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.43863Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54813- 53782