Homeopatia on tärkeää mielenterveydelle. Kun keskityt ruokavalioon, ravitolisiin ja lääkkeenomaisiin tuotteisiin, otat itse selvää kaikesta ja luet lääkärikirjoja sekä muita kuvauksia sairauksista jne. et ehdi ajattelemaan mitään ikäviä asioita. Elämäsi rytmittyy ravintolisäannosten tahtiin ja koet paljon onnistumisen iloa, kun löydät aina uusia ja uusia vaivoja itsestäsi ja niihin lääkkeet. Voit vaikuttaa omaan elämääsi, saat itse päättää, mikä on vaivasi ja mikä sen parantaa. Voimaannut ja alat toimia aktiivisemmin ja aktiivisemmin jolloin aivojen välittäjäaineet toimivat tehokkaammin. Päivä päivältä huomaat voivasi paremmin ja paremmin, vaiva toisensa jälkeen katoaa tai ainakin lievittyy. Ennen pitkää elämäsi on täynnä terveyttä ja uskoa parempaan huomiseen. Näin aina onnistuen voit alkaa opastaa muitakin parantamaan vaivojaan, löytämään avun moneen ongelmaan. Ystäväpiirisi kasvaa etkä koskaa tunne ikävää etkä yksinäisyyttä.
Homeopatia parantaa!
redrice
91515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"koet paljon onnistumisen iloa, kun löydät aina uusia ja uusia vaivoja itsestäsi ja niihin lääkkeet. Voit vaikuttaa omaan elämääsi, saat itse päättää, mikä on vaivasi ja mikä sen parantaa."
:-) Iiiihanaa vapautta!
"Ystäväpiirisi kasvaa etkä koskaa tunne ikävää etkä yksinäisyyttä."
Ystäviäisi ovat samanhenkiset uskovaiset ja uskomuslääkkeiden kauppiaat. Verkostomarkkinointi tuo ystäviä, ja joka kulman takana odottaa luontaistuotekaupan ystävällinen ja palvelualtis myyjä.
Et ole sitten enää köyhä etkä kipeä, kun hömppä sumentää pääsi!
..mutta saitpahan sanottua.
...> kun hömppä sumentaa pääsi!
Onko se sitten toivottavampaa, että pää ja toimintakyky sumennetaan niillä "oikeilla" pillereillä ja lääkkeillä?
ja niillä se sitten sumenee ihan takuuvarmasti.
Muusta en tiedä.
Kun mielestäsi homeopatia on tarkeää mielenterveydelle, niin olisikohan jo aika lääkäreittemme alkaa kirjoittaa reseptejä homeapaatin vastaanotolle.
Mitä noihin lääketilastoihin ja eläkkeelle siirtymisien syihin tulee, tämän päivän lääkärit määräävät yhä lisääntyvässä määrin mielenterveyspillereitä vauvasta vaariin, joka näkyy myös työikäisten työkyvyttömyyseläketilastoissa, jossa mielenterveyden häiriöt ovat nykyään ykkössijalla.
Tuolta lääketieteen huipulta tulleen tiedon mukaan nykylääkäreitamme kehoitetaan kirjoittamaan potilaalle liikuntaresepti vaivaan kuin vaivaan ikään kuin tietämättä sitä, että maassamme on niin keuhko-, lihas- kuin nivelkremppojenkin takia huomattava määrä liikuntarajoitteisia henkilöitä.
Ja sitäkään he eivät tiedä, että kun maamme rakennuksista 60-70 %:ia sisältää kosteusvauriomikrobiproteiineja niin noille proteiineille allergisoituminen aiheuttaa yhtä jos toistakin allergisen tulehdusreaktion tuottamaa immunologista kremppaa, joka kremppa näkyy korvattavissa antibiootti-, antihistamiini-, kortisoni- ja astmalääketilastoissa ja jopa mielenterveyspilleritilastoissa.
Olenkin sitä mieltä, että tuolta maamme lääketieteen ylimmältä huipulta pitäisi alkaa kehoittaa lääkäreitämme kirjoittamaan liikuntareseptin sijasta resepti homeopaatin, auyrveda- tai kiinalaisen lääketieteen edustajan vastaanotolle.
Siinähän saattaisi jopa käydä niin, että veronmaksajilta säästyisi huomattavia rahamääriä niin sv-päivärahojan, lab.-, rtg.-, lääke- kuin kuntoutuskorvaustenkin pienemisen takia aina ennenaikaista eläköitymistä myöten.
Olet oikeassa. Vaihtoehdot alkavat olla kova sana terveydenhoidossa. Koululääketieteen hoidot julkisella puolella ovat monasti yhtä tyhjän kanssa, ja joitakin niistä kuten leikkaushoitoja paikkaillaan sitten kalliilla yksityispuolella. Halpaa ja hyvää ei helposti heru. Paitsi vaihtoehdoissa. Siellä aikaa riittää ja asiakas uskaltaa sanoa suoraan mielipiteensä hoidosta. Ei ole pelkoa potilaskertomuksista, joissa hoidettavan erilainen näkemys hoidosta näyttää varsin ikävältä ja kiristää entisestään hermoja.
Olet täysin oikeassa. Ei meillä ole varaa koululääketieteen jatkuvasti paisuviin menoihin. Sairautta on voitava hoitaa huomattavasti halvemmin ja ennen kaikkea järkevämmin. Asiakas ei ole mikään läpihuutojuttu, jonka mielipiteitä ei noteerata.
Homeopatia toimii, ei toimi, toimii, ei toimi...
Eräänä päivänä päätin ottaa selvää voiko homeopatia toimia. Tunsin olevani selityksen velkaa niille joille aiheutin pahan mielen väitettyäni homeopatiaa tehottomaksi. Pyysin ja sain yllättävän runsaasti palautetta lukijoiltani ja lukijoitteni tuttavilta. Erikseen tiedusteltuani homeopatiaan liittyviä asioita homeopaateilta, eli työkseen homeopatiaa hoitomenetelmänä käyttäviltä, vedin kuitenkin vesiperän. Lähetin tiedustelun yli 50:lle homeopaatille. Sain kaksi vastausta ja yhden lupauksen vastauksesta, joka ei tosin vielä ole toteutunut. Yhä edelleen minuun voi olla yhteydessä. Luin vinon pinon kirjoja aiheesta. Kävin läpi homeopatiaa käsitteleviä tieteellisiä artikkeleita.
Mikä on tulos? Toimiiko homeopatia?
Terveyteen liittyvissä asioissa on monesti vallalla sellainen käsitys, että kyllä minä tiedän olevani oikeassa, muut ovat väärässä. On tapana katsella maailmaa oman navan läpi. Usein jää huomaamatta, että joskus voimme itse olla väärässä ja muu maailma saattaa sattumalta osua oikeaan arviossaan.
Vastaukseni on kaksijakoinen: Homeopatia sekä 1) toimii, että 2) ei toimi! Ota tuosta nyt sitten selvää? Mikä vastaus tuo nyt sitten on?
1) Homeopatia toimii. Minulle lähetettiin 43 kpl kertomuksia missä homeopaattinen valmiste oli auttanut erilaisissa sairauksissa. Vaikka löysinkin joitakin näistä tarinoista myöhemmin keskustelukanavilta vähän eri sanakääntein ja voin kuvitella, että jotkut tarinoista olivat keksittyjä, jää päällimmäiseksi viestiksi, että homeopaattisesta valmisteesta on ollut potilaalle hyötyä. Miten paljon tästä hoitovaikutuksesta on selitettävissä homeopaattisen hoidon sinänsä loistavasta ideasta kokonaisvaltaisesta hoitotavasta, se jääköön lukijan oman navan tuijottelun varaan? Hoidossa tavallaan houkutellaan elimistö nujertamaan sairaus itse, kuume koetaan siunaukseksi, laimea hoitoliuos yhdistetään positiiviseen hoitotulokseen. Homeopatia siis toimii, ei kaikkiin sairauksiin, ei ehkä kaikkiin samalla tavalla, mutta hoitovaikutuksiin uskon.
2) Homeopatia ei toimi. Mitä enemmän homeopatiaa tarkastelee länsimaisen tiedemiehen silmin, sitä vakuuttuneemmaksi tulen, että homeopatian hoitotulos ei voi perustua samanlaiseen kemialliseen tai fysikaaliseen mekanismiin kuten useimmat lääkeaineemme. Veden muistista olen lukenut pitkät litaniat ja paljon muitakin kekseliäitä selitysmalleja on tarjottu. Vaikuttaa eksytykseltä.
Parempaan en pystynyt. Ohjeeksi jää: Älkää kiusatko homeopatiaan luottavia potilaita. He ovat löytäneet homeopatiasta avun. Ei koululääketiedekään aina pysty ennustamaan jonkin yksittäisen lääkeaineen kaikkia hoitovaikutuksia. KELAn korvauskäytännön muuttumiseen homeopaattisia hoitomuotoja suosivaan suuntaan en usko, enkä oikein toivokaan. Rakkaudella, christer.
http://veteraaniurheilija.blogspot.com/
Oikealla nimellä peräti rohkeasti esiintyvä Sundqvist on mielestäni analysoinut hyvin homeopatian ydinsanoman: toimii ja ei toimi riippuen asenteesta homeopatiaan. Miksi tehdä asiaa monimutkaisemmaksi? En minäkään oikein ymmärrä miksi hoidon ammattilaiset eivät ole toimittaneet tietoja Sundqvistille. Nyt siihen olisi ollut hyvä tilaisuus.
Nimimerkillä "homeopatia toimii"