Hiiren valo

Loukku

Ostin uuden Logitech ® Pilot Optical Mousen ja huomasin että kun se on kiinni koneessa niin siinä palaa punanen valo. Katkaisin virran koneesta ja liitin sen ohjeiden mukaan ihan normaalisti johdolla koneeseen ja punanen valo alko loistaa heti hiiressä. Eli siis eikös sen valon kuulu sammua sillon kun koneesta katkastaan virta? Ja ainakin sellasii hiiriä oon nähnyt missä valo itsestään himmenee kun hiirtä ei liikuta hetkeen... Mulla tossa loistaa punanen kirkas valo vaikka sitä ei liikuttais tai vaikka koneesta olis virta pois päältä... Onks toi normaalia? Onko muilla sama juttu?

3

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Katsoppas ohjauspaneeli -> järjestelmä siel on jotain virransäästö juttuja ne voivat vaikuttaa. Tai sitten samaisesta ohjauspaneelista pääsee hiiren asetuksiin sieltä saattaa löytyä myös virransäästö asetuksia. En siis varsinaisesti tiedä tuosta mallista.

      Se että hiiressä palaa valo kun kone sammuksissa johtuu siitä, et USB porttiin tulee virtaa kun kone sammuksissa. Joissain biosseissa tuota pystyy säätää, katsos biossin asetuksia.

      Sähköähän tuo valo ei paljoa kuluta, joten sen takia aika turhaa, saattaa tosin häiritä. Sähkä tuommonen vipi korkeintaan 0,1-2W/h

      Esim 365*24*0,1 = 0,88KW vuodessa. 80W hehkulamppu viepi saman jo 10h.

    • lolnoobomg

      älä sinä huoli :)
      ihan normaalia tuo on, mullakin on sama juttu.
      sähköäkään se ei vie juuri lainkaan ainakaan minulla koska on patterit käytössä.

    • Kokemusta on

      Itselläni samainen hiiri, ja valo palaa täysin kuvailemallasi tavalla minullakin. Se ei siis sammu kun tietokone sammuu - sillä se on vain muutamien hiirien erikoisominaisuus. Sitä sensijaan en ole pannut merkille, että himmeneekö/sammuuko hiiren valo, jos sitä ei liikauta vähään aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      334
      7232
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4428
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3185
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3017
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1962
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1846
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      215
      1784
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe