Kuinka moni tunnistaa seuraavan tunteen: Olette olleet suuremmalla seurueella ns. viihteellä. Tanssimassa/ravintolassa tms. Seurueessa on pariutuneita, sinä olet "sinkku" tai toinen tilanne: Olet tyttöporukalla liikenteessä ja sitten lähdette kotiin. He miestensä luo tai miestensä kainalossa - sinä yksin... Kukaan ei ota kädestä, ei ota kainaloon; menet tyhjään asuntoon; olet yksin.
On muuten aika paha tunne...
On muuten aika paha tunne...
Vastaukset 1
Vanhimmat
myös kylmä kainalo, nyrkki tai muutaman päivän mykkäkoulu, kun iloinen kaveriporukan kanssa viihtellä ollut, nainen tai mies, tulee kotiin. Kuinka usein loppujenlopuksi tiedämme totuuden?
Kun tulee tyhjään kotiin, tietää ainakin varmasti mitä on vastassa, riippumatta siitä onko humalatila tai mieliala mikä.
Ihannetilannehan olisi, että kotona on iloinen odottaja, joka kysyy oliko kivaa jne. ja ottaa lämpimään kainaloonsa nukkumaan.
Toki tuo kuvaamasi tunne tyhjään kotiin tulosta on tuttu, mutta se menee ohi vuosien saatossa :)