moi. mulla on yhdet hanskat (sellaset missä ei oo sormenpäitä) jotka on vähän isot niin tietäiskö joku mitään tyyliä millä niitä sais kutistettua vähän pienemmiks?
oon kokeillu jo muutaman kerran sitä että laittaa ne hanskat ensin kuumaan veteen vähäksi aikaa, sitten puristelee niistä enimmät vedet pois ja sit kuumalle patterille kuivumaan. ja se ei ole toiminut.
oon kokeillu jo muutaman kerran sitä että laittaa ne hanskat ensin kuumaan veteen vähäksi aikaa, sitten puristelee niistä enimmät vedet pois ja sit kuumalle patterille kuivumaan. ja se ei ole toiminut.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos sormettomat hansikkaasi ovat selluloosakuitua, niin ne saattavat kutistua. Jos ne taas on valmistettu synteettisestä kuidusta (esim. polyester), niitä ei saa kutistettua kokeilemillasi keinoilla - eikä niin millään.
Ainoa keino on nipistää saumoista - mutta vain vähän- sisäänpäin. Voisi myös ajatella lisämuotolaskosten ompelemista. Käytä ompeluun uutta pallokärkineulaa ja kapeaa siksakkia, lev. 1mm, pit. 1,5mm. Ole tarkka siksakin säätämisessä!
ne ovat?
mä en oikeen hallitse näitä vaatemateriaalijuttuja mutta niissä olevissa lapuissa lukee jotain "100% acrylic". eli jotain sellast :D
Enpä hoksannut ehdottaa akryyliä. Akryyli on synteettisistä kuiduista kaikkein huonoimmin lämpöä kestävä kuitu, joten onpa ihme, etteivät muuttuneet läikällisiksi koppuroiksi nuo hienot asusteesi. Akryyliä koskee sama ohjeeni, jonka jo tuonne kirjoitinkin, uudet ompeleet entisten pitkien saumojen viereen ja muotolaskoksia ehkä lisää.
sömmerska