erikoskuljetukset...

heavy bulk

No niin nyt päästiinasiaan. Väitän että suomessa ajaetaan, satoja laittomia erikoiskuljetuksia vuodessa. Mm veneitten noston aikohin ei hommata lupia ,ja näin ollaan tien tukkona sormi suussa. Mutta jos käytettäs saattovalvojia niin reitit olisi selviä ja ei olisi ongelmia, ja homma hoituisi. Itse saatan isoja kuljetuksia (en pikku siirtoja), ulkoa tulevia heavy kuljetuksia . Laitetaan luvat kuntoon ja saatetaan isot kuljetukset oikein . "Soittele niin minä saatan..."

8

1336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EKL

      kahen päivän kurssin käyny,täysoppinu vilkkumestari.

      • heavy bulk

        Valitettavasti kurssi kestää kaksi päivää enempiki voisi kestää minulla on ollu jo 5v leipätyönä tämä ja en ole vieläkään hyvä ehkä 5v päästä...


    • Jaska

      Enpä muista koskaan osaamattoman tai muuten epämääräisen erikoiskuljetuksen häirinneen matkantekoani. Tietty kaikki ylileveät tai kääntyessään tilaa vaativat häiritsevät ja hidastavat. Ja ammattitaitoiset selviytyvät nopeammin varmemmin ja nopeammin niin kuin missä tahansa hommassa.

      Selvä on että luvat pitäisi olla ja luvattomat vie harmaalla bisneksellään keikat ja rahat laillisesti toimivilta. Taitaapi olla kateus kirjoituksen innoittajana...

      • heavy bulk

        En oo hirveen kateellinen, vaan pari kertaa tullu vastaan ja ei ole tiennyt oikeita kiertoja. No ei muuta kuin ollaan sovittu keikka, ja saatettu Vuosiluvalla loppuun.


    • A BE CE

      Ajelen yksikseni lavettia Sotkamosta Kuhmoon. Alla tyhjä, hyväkuntoinen öljysoratie, lavetilla öljysoranlevityskone, sellainen 4 metrin levyinen (itse lavetti 2,80 m eli jo sellaisenaan ylileveä). Taustapeilissä kummittelee valkoinen Mersu-ha muutaman kilometrin matkan. Sitten Mersu ohittaa ja sieltä näytetään viranomaisen pysäytyslätkää. Kajaanin katsastusmiehet - ple!

      -"Ajokortti ja rekisteriote!" - "Mitenkäs sinä 18-vuotias tällaista peliä ajelet yksityiskortilla, josta on juuri muste kuivunut? Ammattikortti kai tämmöiseen tarvittaisiin." - "Katsoopas vaikka sitä rekisteriotetta, eikös siinä lue, että yksityiskäyttö?" - "No niinhän siinä... oletkos sinä tämän omistajan poika, kun sukunimi on sama?" - "Joo." - "Noh, se asia on sitten kunnossa, kyllä sinä tätä ajaa saat, mutta ei noin lujaa. Meillä Mersun mittari näytti yhdeksääkymppiä kun perässä tultiin."

      Ottivat rekisteriotteen haltuunsa ja käskivät tulla käymään Kuhmossa katsastuspaikassa (ei varsinaista asemaa vielä tuolloin) vietyäni ensin kuorman perille. Olisivat ostattaneet lavetin häntään ajoneuvokohtaista rajoitusta 50 km/h osoittavan kyltin. Minä koetin väittää, että rajoitus olisi 70 km/h - lavettihan oli jarrullinen. Kyseessä oli kuulemma toinen kriteeri - lavetissa ei ollut varsinaista jousitusta. Telin paksut kumilaakerit eivät kelvanneet jousiksi.

      No, minulla ei ollut rahaa ja autossa oli vain yhden öljy-yhtiön luottokortti - eikä siltä huoltikselta viidenkympin lätkää löytynyt. Sain lähteä matkaan, mutta kovat ukaasit tulivat lätkän ostamiseen ensi tilassa! Ei sitä lätkää muuten koskaan hankittu. Eivätkä samat heput ihme kyllä olleet katsastuksen yhteydessä koskaan mokomaa lätkää vaatineet.

      Lavetti kuului isäni maansiirtoliikkeen kalustoon. Rekisteriotteeseen oli merkitty: "Käyttötarkoitus yksityinen". Ajot vieraille sallittiin tästä huolimatta.

      Taskussani on nyt ollut "lahjakortti" mallia A BE CE 30 vuoden ajan, mutta en minä tuon kesän 1969 jälkeen ole juuri kuorma-auton ohjaamoon enää kiivennyt, kuten olen tällä palstalla muussa yhteydessä jokin aika sitten todennutkin.

      • heavy bulk

        kyllähän se on niin että virkavalta toppaa jos niistä tuntuu sille kerran jos toisenkin ollaan väitelty "nakki" kärrystä onko sidottu oikein ja todettu että kaikki on kunnossa näyttää kuulemma hurjalta ja sen takia stoppaillaan.


    • Mzippi87

      Niin mitäs tästä sanot mun veli ajo joskus rekalla kuormia Tornioon metalli palkkeja ja yhdistelmän pituus oli melkein aina 25.5metriä ja pisimillään 29.5metriä ei ollut laiton kuljetus koska suomen laissa sanotaan,että jos yhdistelmän koko pituus on 30metriä tarvitaa erikoislupa perävaunu oli rekisteröity tälle vetäjälle ja autossa oli katolla vilkut,kun joskus piti risteyksissä koukata ja oli muutenkin hyvät,että pystyi varottamaan muita kiperissä tilanteissa. VAunu oli erikoiskuljetukselle rekisteröity ja peräylitys saa olla 6metriä ja pitää olla varoitusvalot takana kiinni jos oli peräylitystä. Poliisikin pysätteli,mutta ei todennut mitään laitonta yhdistelmässä. yhdistelmä oli muuten puoliperävunu.

      T:Mzippi87

    • dfghjk

      Totta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      27
      3425
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2828
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1927
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1779
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      15
      1760
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      45
      1626
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1468
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1444
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      264
      1164
    Aihe