Menen ensi viikolla ulkomaille, ja menkat ovat luultavasti siellä. Jos käytän tamponia niin kuinka usein se pitää vaihtaa? Jos esim. käyn tamponin kanssa uimassa, ja sen jälkeen loikoilen rannalla, niin pitääkö tamponi vaihtaa heti sen uinnin jälkeen? En ehkä jaksaisi sitä joka välissä olla vaihtamassa, jos menen kuitenkin pian taas uimaan.
Etelä ja menkat
avuton
4859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaihdat tamponin tarpeen mukaan, ainakin pakko vaihtaa 8 tunnin välein mielummin tietysti tiheämmin. Itse vaihtelen 4 tunnin välein. Suosittelen kyllä että vaihdat tamponin tunnin tai parin tunnin sisällä siitä kun olet käynyt uimassa eka kerran. Itse en ainakaan uskaltaisi antaa olla yhtään tuon pitempään.
Minä menisi heti huomenna lääkäriin ja pyytäisin reseptin siirtopillereihin, joilla siirtäisin menkkoja pari viikkoa ja eläisin loman ilman tamponeja ja siteitä.
Jos kuitenkin aiot tamponeja käyttää, niin ei niissä mitään tiettyä aikarajaa ole kuinka usein täytyy tuossa tilanteessa vaihtaa. Lääkäriltä varmaan saisi siihenkin suosituksen. Itse en paria tuntia pidempään antaisi meriveden altistaa itseäni tulehdukselle. Muistahan kuitenkin vaihtaa tamponi uuteen ENNEN kuin menet rannalle kikkailemaan.
Menkat etelässä pilaavat koko loman. Tampooni imee vettä ja vedessä olevia bakteereja itseensä ja siellä alkavat sitten muhia lämpimässä ja kosteassa joten kyllä aika pian uinnin jälkeen pitäisi vaihtaa. Itselläni ainakin menisi hyvin pian hermot mokomaan.
Kiitos vastauksista, siirtää en enää ehdi koska tänään lähdetään. :D Ei ne kuitenkaan koko matkaa pilaa, loppuviikolla pitäisi alkaa.. Toivotaan että pärjään :)