ei. Onko kellään kokemuksia ko. rodusta. Olen ajatellut ottaa seuraavaksi koiraksi, kaipaisin vähän tietoa...
Ranskan buldog
noviisi
4254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tutuilla on. Linkki on tuttu varmasti sinulle, mutta ota yhteyttä kasvattajiin. Kertovat lisää.
http://www.toydogs.net/rb/index.htm
On jonkin verran kokemusta, kakara on nyt 10 viikkoa vanha. Täytyy sanoa, että muihin koiriini verrattuna "työläs". Tuntuu aivan kuin meille olisi muuttanut yhtä aikaa neljä koiraa, kun se tuli.
Todella touhukas, kova tekemään pahaa, juonikas, erittäin energinen, virta ei lopu koskaan... Kova muka vahtimaan, kiusaa isompia koiria minkä ehtii. Sellainen villiviikari. Ihanahan se on, mutta kuten sanoin, muihin koiriini verraten kovvoo hommoo :-) Minulla ei ennen ole ollut mitään pientä koiraa, ja nuo isot ovat sellaisia rauhallisia ja muutenkin jotenkin helpompia.
Itse olin ennen ranskiksen meille muuttoa saanut kuvan, että se on rauhallinen rotu. En sitten tiedä, onko meillä joku poikkeustapaus... :-D) Rauhallinen on kyllä viimeinen adjektiivi, millä tuota akkaa voisi kuvailla. Mutta ihana silti.
Varaudu jo etukäteen uuden sohvan, puukalusteiden, mattojen ja tapettien ostoon. :-D)
Kyllähän tuo "villeys" on yksilökohtaista.
Meillä on vuoden ikäinen uros joka toki on varsinainen energiapesä, mutta ei kuitenkaan mikään villi paholainen.
Meillä ei ole tarvinnut uusia mitään kotona, koiralla on aina ollut tähän omat tavarat esim.luut, ja muutenkin meillä puretaan energiaa ulkona ja sisällä lepäillään.
Ranskis on mahtava kaveri,sillä riittää persoonaa ja luonnetta ja se on aina valmis touhuamaan yhdessä rakkaan omistjan kanssa.
Ranskis ei omaa kovaa miellyttämisviettiä joten kouluttaminen vaatii tekemistä.Mikään mahdottomuus tuo ei kuitenkaan ole,hyviä tuloksia saa antamalla ranskikselle paljon rakkautta rajojen kanssa;)
Juu, koiran koulutustaito on ihan hanskassa, kiitos vain. En ole mikään aloittelija koirien kanssa. Mutta tämä yksilö vain on energinen. Meillä on myös luita ja omia leluja ihan riittämiin. Silti, jos tilaisuuden saa, niin järsii ohimennessään pöydänkulman. Meillä myöskin saa olla muiden koirien kanssa ulkona vapaana, tonttia on n. 4 hehtaaria. Että ei ole ulkoilunkaan puutteesta kiinni. Enkä ylipäätään mitään neuvoja kysynytkään, aloittajalle vain kerroin oman kokemukseni rodusta, ja se on tämä: paljon hankalampi kuin toinen, "oma" rotuni, joka on suurikokoinen palveluskoira.