koneellani on D-linkin vpn Client ohjelma ja sillä yhteys työpaikkani verkkoon.
Lisäksi virus- ja palommuriohjelmana on F-secure.
Ongelma ilmeni F-securen asennuksen jälkeen. client -ohjelma ei yhdistä.
Olen yrittänyt sallia kaikki mahdolliset portit tuossa F-securessa. Yhteys ei muodostu vaikka F-securen sulkisi kokonaan.
Aiemmin Nortonin kanssa yhteys pelasi loistavasti.
Mikököhän mahtaisi olla ratkaisu
vpn
2
310
Vastaukset
- edetä
>...mahtaisi olla ratkaisu
Vaikea sanoa suoraan mutta kai F-securessakin on jonkinlainen loki mistä voi seurata mitä se blokkaa. Kokeile niin että muut sovellukset (selaimet, sähköposti, jne) pois päältä ja katso mitä lokiin kertyy kun yrität vpn-yhteyttä.
Tietysti työpaikan verkko-osoite täytyy olla sallittujen listalla mutta se lienee jo hanskassa.f-secureen pitää tehdä sääntö palomuuriin. Toiminee samalla tavalla kuin elisan tietoturvapalvelu tässä linkki sinne.
http://tuki.elisa.fi/asiakastuki/elisa.do?id=hen_as_paka_in_tietoturva,dokumenttisivu_tietoturva_0004.htm
toivottavasti tästä on edes vähän apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439518"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn544136Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.553737Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1292724Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1102565Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1542345Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271997Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait191724Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331497- 711317