Voiko yo-todistuksen peruuttaa tai ottaa pois opiskelijalta, jos se on jo annettu hänelle. Eli päättötodistus ja ylioppilastodistus on annettu kaikkine seremonioineen ja alla on viralliset nimikirjoitukset.
Meinaan vaan jos jälkeenpäin ilmaantuu jotain häikkää kurssien suorittamisessa, tai jos vaikka joku sattuisi käräyttämään esim. lunttaamisesta yo-kokeessa?
Meinaan vaan jos jälkeenpäin ilmaantuu jotain häikkää kurssien suorittamisessa, tai jos vaikka joku sattuisi käräyttämään esim. lunttaamisesta yo-kokeessa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
jaa, enpä usko. koska jos vaikka kanslistin mokan takia on saanu pari ylimääräistä kurssia niin se on sitten jo tapahtunut enkä usko että kukaan voi siitä enää nostaa meteliä...
Tuskinpa mitään kämmiä on voinut käydä ja vaikka olisi niin tuskin sitä pois enää otettaisiin. Virhe tuskin olisi kuitenkaan mikään merkittävä. Ja miten kirjoituksissa lunttaamisen voisi todistaa enää monta kuukautta myöhemmin?
Ei sitä enää voi peruuttaa. Alla on viralliset allekirjoitukset ja asia olisi pitänyt ottaa esille ajoissa. Jälkeenpäin on turha alkaa urputtamaan.
Ja asiasta olisi varmaan ihan turha esim. koulun tai yo-lautakunnan nostaa mitään kohua, sillä sehän söisi vain yo-tutkinnon uskottavuutta ja toisi koululle, missä se on suoritettu, vain todella huonoa mainetta.
Onhan niitä tohtorin arvojakin vedetty takaisin, miksei sitten tuota istumalla hankittua pipoa ja paperia?
Väärentäminen ja lunttaaminen ovat ihan hyviä syitä, mutta todistusaineiston täytyy olla järeää. Puheilla ja muilla "todistamisilla" ei ole sen enempää arvoa kuin lahkolaisten kokouksissakaan.