papukaijamerkki sille, joka keksii ratkaisun wlan verkkopulmaan: Zyxel prestige 660 hw ja pc-kortit g300 kahdessa mikrossa. Modeemi konfiguroitu wlan-asetuksiin suojatulle verkolle ja mikroilla (xp käyttis) identtiset asetukset. Molemmat koneet löytävät yhteyden, mutta vain toisessa selain yms välineet aukeavat. Toisessa yhteys putoaa päältä (käynnistäessä löytyneet ip yms osoitteet myös!) heti, kun selaimen käynnistää. Siis miksi toinen xp-mikro jää kotiverkossa noin kummallisella tavalla ulkojäseneksi?
onko kunnianhimoa?
tepa
2294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laajakaistasopimukseen kuuluu yleensä vain yksi IP-osoite. Hanki reititin, joka jakaa osoitteen usean tietokoneen käyttöön.
Tuo sinun modeemi on oletuksena konfiguroitu reitittäväksi eli sinun pitäisi saada 192.alkuinen osoite jos olet taas laittanut sen siltaavaksi niin silloin saat julkisen osoitteen joka tietokoneelle. Ja yleensä laajakaistaan kuuluu 5 julkista osoitetta. Oletko määritellyt ip:t käsin tietokoneelle etteivät olisi sama ip kummallakin koneella?
Oletko saanut pingin menemään läpi reitittimelle ? Vai millaisen ip:n saat?
Ja toisekseen voisit kokeilla laittaa operaattorisi dns-osoitteen käsin wlankortille winukasta.