OLEN SUUNNITELLUT JO PITKÄÄN PERUSTAVANI BAARI/OLESKELUPAIKKAA HELSINKIIN. MITÄ PITÄÄ HUOMIODA? KUSTANNUKSET? TOIMITILOJEN VUOKRA? KUINKA ISO PAIKKA TÄYTYY OLLA SIIS NOIN? ASIALLISIA VASTAUKSIA ODOTELLEN.
BAARIN PERUSTAMINEN
12
23406
Vastaukset
- ohjeita
www.suomi.fi, www.yrityssuomi.fi tai hae hakusanalla "yrityksen perustaminen". Siellä löytyy ohjeet yrityksen perustamiseen samoin kuin lakitekstiä. Netistä löytyy selvät viranomaisohjeet yrityksen perustamiseen.
- pääset helpommalla
Jos taas alusta asti - eli vuokraat tyhjän tilan ja alat rakentamaan paikkaa joudutkin aikamoiseen pyöritykseen.
Eli halvemmalla pääset, jos ostat valmiin ja olemassaolevan baarin - on jopa asiakkaatkin valmiina..
Kustannuksista - alta 50.000 et osta valmista - lisäksi päälle vakuutukset, vuokratakuut, palkat, muut kiinteät kulut, hankinnat...
Vuokrat pyörivät parin tonnin kieppeillä Helsingissä.
Luvat maksavat.
Jos itsesi aioit elättää ja ainoana työntekijänä ( ei onnistu jos auki 7/7 aamusta yöhön) niin 20 paikkaisella ( siis pieni) joudut penkkiä kohtaan laskemaan myyntiä aikamoisen reilusti.
( eli laskukone laulamaan - ei tässä kultalautasella mitään anneta).
ja jos työntekijä niin sitten vaan väh puolitoista kertaa enemmän.
Ei ole helppoa. - ...
Ja kun jälleen uudet tupakkalait tunkevat käytäntöön, valmistaudu valtavaan ilmastointiremppaan tai rakentamaan erillinen tupakkakoppi.
Toisena vaihtoehtona tehdä baarista täysin savuton ja varautua asiakaskatoon. - Mobiili
olen ollut yli 20-vuotta ravintola-alalla ja viimeksi opiskellut liiketaloutta kauppiksessa.
Liiketoimintasuunnitelma pitää ehdottomasti olla budjetteineen. Esim. Finnveralta voi saada rahoitusta ja omaa pääomaa pitäisi olla n. 10 % perustamiskuluista. Alkoholin myyntiä varten tarvitaan anniskelulupa mitä ei ole tänä päivänä kovin helppo saada. Eli alalta pitää olla kokemusta!
Pitää osata katetuottohinnoittelua, jotta osaa myydä oikealla hinnalla= eli tarkoitushan on tuottaa voittoa. Myös yhtiömuodon valitseminen kannattaa miettiä (avoin yhtiö, oy jne).
Ravintolan pitäminen on rankkaa hommaa, kuten yrittäminen yleensä.
Restamarkista (www.restamark.fi) saa hyvän opuksen "Opas liiketoimintasuunnitelman tekemiseen". Myös excel-taulukko, jonka voit tulostaa sieltä sivuilta, on kätevä laskelmien tekemiseen.- jepni
Kuinka uudella yrittäjällä "täytyy olla kokemusta alalta"?
- ihmettelijä84
Oletko tosiaan -86 syntynyt? Ajattelin vaan kun kirjoitit että olet jo pitkään ajatellut baarin perustamista..? Siihen kyllä tarvitaan niin paljon kaikenlaista että ei oo ihan helppo tehtävä=) Vieläkin kommenteista huolimatta olet perustamisen kannalla?
- tarjoilija-kokki-merkonomi
Onko sinulla ravintola-alan tutkinto? Koska siitä on hyötyä sekä merkonomin tutkinnosta. Alkoholilainsäädäntö pitää olla suoritettuna, jos ei ole rav.tutkintoa.
Eikös Helsingissä ole jo tarpeeksi ravintoloita? Kannattaisi keksiä joku erilainen, mikäli saat luvat, että baarisi menestyy. - askoxxxx
Tuolla ainakin mainostavat konsultointia baarin perustajille...
http://www.mixtec.fi Kannattaa unohtaa, jos sinulla ei ole mitään käsitystä siitä mitä pitää huomioida. Suosittelen yrittäjäkoulutukseen menoa ja muutama vuosi työskentelyä toisen hommissa. Katso sitten asiaa uudelleen
- Mietiuudestaan..
Vinkki, jos baarin meinaat pystyyn laittaa, tai muunkaan yrityksen, niin olis varmaan sulla itellä tiedossa. en lähtis ihan kyseleen keskustelupalstoilla., koska ennemmin luottaisin vankaan kokemukseen, ja siihen että mikä on menestystä tuovaa, ja mikä ei : )
- VTT20100-20780
Ja tuolta voi laskea mitä työntekijät tulevat maksamaan: http://www.vara-apu.com/laskuri
- Haloo ihmiset!!!!
On täällä sitte hiukan mulkkua sakkia. Joku asiallisesti kysyy jotain ja haluais kysymyksellään saada asioista lisää tietoa, niin eikö toiset vaan vittuile päin naamaa. Kyllä ihminen on ihmiselle susi. Tietämätön kysyy neuvoa nii toiset ei voi auttaa. Vittu mitä porukkaa oikeesti! Menkää vähä itteenne!!!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241578Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711550Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.901318Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1111135Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949