Vanhoja pieniä tanssilavoja

Kesätanssit

Kun olen tuon tanssimusiikin ystävä ja joskus kierrelly itsekkin soittelemassa bändin kanssa pienillä tanssilavoilla, niin nyt olisin innostunu järjästämään sellaisia pienien tanssilavojen tunnelmallisia "kesätansseja" mutta kun pitäis löytää suhtkoht kunnossa olevia "pikkukylien" tanssilavoja sieltä koivujen kätköistä, jos joku tietää niin ei kun ilmoitelkaa ja mieluummi Pirkanmaan suunnalata (Vammala- Huittinen- Nokia suunnilta) Kiitäen!!!! s-posti. [email protected]

13

8424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha herra

      Honkolan lava Halkivahantie Urjala
      Huhdin Vilpola Pajatie Urjala
      Menosten lava Suorannantie Urjala
      Jumesniemen lava Hämeenkyrö
      Päivölä Komintie Lavajärvi Hämeenkyrö
      Lopenkulman ns. Srtomi Vammala
      Sammaljoen Sampola Houhajärventie Vammala
      Mouhijärven VPK:n lava Vanhakirkko Mouhijärvi
      Petsamon lava Petsamontie Länkipohja Längelmäki
      Salmentaan lava Oksjärventie Pälkäne
      Vilpola Koulutie Onkkaala Pälkäne
      Salmen lava Jäppilä Pieksänmaa
      Hirvikallio Karttula
      Kekkolan lava Pielavedentie Koivujärvi Tervo
      Litmaniemen lava Litmaniemi Vehmersalmi Kuopio
      Hallin lava Multian kk
      Harjula Petäjävedentie Tikkala Korpilahti
      Hiekkarinne Niittyaho Muurame
      Huikon lava Toivakka
      Letkaliiteri Koskelantie Rutalahti Leivonmäki
      Väätäiskylän lava Saarijärventie Väätäiskylä Multia
      Vähtärin Tanssipaviljonki Kulkkila Kokemäki
      Vitsiälän lava Vitsiälänraitti Hauho
      Vojakkalan lava Vojakkala Loppi

      Tässä näitä muutamia Pirkanmaalta ja ympäristöstä. En kyllä ole varma missä kunnosa ovat ja onko toimintaa jäljellä, mutta lavoja löytyy!

      • stigu

        Vojakkalan lava on joka kesä käytössä. Elokuuhun asti siellä humpataan.


      • Anonyymi

        Jumesniemessä oli joskus kauan sitten kesälava, mikä on tilanne nyt


    • pohjoishäme

      Kapeen Myrsky Tampereen Teiskossa. Toivolan lava Ylöjärvellä. Velaatan Pirtti Tampereen Teiskon Velaatassa. Velaatan työväentalo Tampereen Teiskon Velaatassa. Muroleen Nuorisoseura Ruoveden Muroleessa. Paapelin lava Ruoveden Kekkosella.

    • Muutqama lisää

      Tahostenniemi Lavia, Haikan lava Pirkkala, Hämyslava Nokia Tottijärvi, Kirjaslammin lava Valkeakoski, Mahnalan lava Hämeenkyrö Mahnala on iso lava, mutta vähän toimintaa.

      • Ylä.P

        Virtain Hiekkaranta
        Suomen kaunein rantalava Myllyniemi, Vaskivedellä
        Vehkakosken rantalava, Mänttä-Vilppula
        Ja Kauko-Pohjan nuorisoseuralla tanssitaan talvella


      • Oikaisu edelliseen
        Ylä.P kirjoitti:

        Virtain Hiekkaranta
        Suomen kaunein rantalava Myllyniemi, Vaskivedellä
        Vehkakosken rantalava, Mänttä-Vilppula
        Ja Kauko-Pohjan nuorisoseuralla tanssitaan talvella

        Hiekkaranta ei ole pieni lava ja on paljon käytössä kesäisin. Tämä oikaisuna mainittakoon. Nuo toisetkin maiitsemasi lavat ovat käytössä kesällä ja kaukopohja siis talvella.


      • Rumpali-Kani
        Oikaisu edelliseen kirjoitti:

        Hiekkaranta ei ole pieni lava ja on paljon käytössä kesäisin. Tämä oikaisuna mainittakoon. Nuo toisetkin maiitsemasi lavat ovat käytössä kesällä ja kaukopohja siis talvella.

        Juu, Hiekkarantahan heräsi tässä hiljattain uudestaan ihan oikeaan tanssilavakäyttöön. Pitkään se oli ihan vain nuorisobändien juttu ja sitten meinasi vallan kai olla purku-uhan alla. Hienoa, että saivat sen tolpilleen.

        Vehkakoskella ja Myllyniemessä on varmaan lyöty jo tanssiviikonloput lukkoon, eli niihin ei ehtisi enää tulevalle kesälle orkaksi tarjoutua.

        (Tosin tämä ketjukin on jo vanha, eli voi olla, ettei aloittaja enää edes etsi soittopaikkoja.)


    • Rumpali-Kani

      Kauko-Pohjan lava on hyvä paikka, mutta on sielläkin välillä niitä tanssijoita, jotka on tulleet ilmeisesti briljeeraamaan jossain tanssiseuran opeissa hankittua hurjan huitelemisen taitoa.

      Kauko-Pohjalla orkesterin kannalta on huonoa se, että sähköt eivät aina tahdo riittää kaikkiin laitteisiin. Makkaragrilli kai vie niin paljon virtaa.

    • Rantamaja

      Tässä on yks tanssilava, jos ei ole ennestään tuttu. Kortesjärven Rantamaja: http://www.rantamaja.fi

      Ympäristö on tosi kaunis ja idyllinen...alue henkii oikein 60-luvun tunnelmaa.

    • jk

      enntiedä

      • Täältä löytyy

        Tanssi.netistä löytyy koko joukko tanssipaikkoja. Sieltä osa on pieniä lavoja! Kannattaa siis katsoa www.tanssi.net osoitteesta lavoja ja muutakin toimintaa!


    • Humppari4561

      Tuo Toivolan lava olisi muuten hyvä, mutta lattian liukastetta on melko niukasti, kun aina ne tanssin aktiiviharrastajat oikeine tanssikenkineen valittavat liiasta luistosta. Tavisjalkineilla ei käännökset mene ihan kivasti, jos sattuu nivelkulumien takia polviin, nilkkoihin tai lonkkiin.

      Paapelin lavalla Ruoveden Kekkosella on parit tanssit kesässä. Lattia on surkea ja kuuma on, ettei henkin tahdo kulkea. Tunnelma on kyllä sitten sitäkin mahtavampi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9672
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      34
      4433
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3995
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3851
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      204
      3478
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      21
      2888
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      131
      1444
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1396
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1204
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1171
    Aihe