Olenko ymmärtänyt oikein, kun nukutetaan, niin leukoja "revitään" todella auki, että saadaan se putki sisään. Mulla on aika paha leukanivel ongelma, ja on kohdunpoisto leikkaus edessä, ja pelottaa just toi leukojen repiminen. Varmaan tulee taas hirveet kivut sekä mahaan ja leukoihin.
Revitäänkö
leukoja??
7931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näin kerran nukutettuna amatöörinä puhuen...
Veikkaisin että ongelma on siinä että lihasjännityksen hävitessä, leukaperän lihakset eivät pistä enää samalla tavalla vastaan, joten leukaa on helppo vääntää enemmän auki kuin hereillä olevalta.
Itse olin hammaslääkärin tuolissa nukutettuna (älkää kysykö), joten voi vaikuttaa tilanteeseen vielä - siinähän työtilat ovat usein hieman ahtaat. Oli pari päivää leukaperät hellinä, mutta ei muuta.
Suosittelen että kerrot asiasta kun leikkaukseen menet, tai jo ennemmin. Kannattaa aina käydä läpi kaikki itseään huolestuttava, parempi niin päin. :)
Hei!
Minulle tehtiin leukaleikkaus virhepurennan korjaamiseksi Helsingin kirurgisessa sairaalassa ja kirurgit vaurioittivat leikkauksessa leukaluun sisällä kulkevaa hermoa. Leikkauksen jälkeen minulla on ollut joka ikinen päivä rasittavia kipuja alahuulessani.
Terveisin
Gregor
P.S. Käypä myös sivustolla:
http://groups.msn.com/Leukaleikkaus/
Moi Gregor,
Kaikissa leikkauksissa on AINA riskinsä ja niistä tiedotetaan potilaalle etukäteen (ainakin näin pitäisi/kuuluisi tehdä). Syy hermojen vioittumiseen ei välttämättä ole kirurgin taidoissa, vaan kertakaikkiaan niin käy joskus. Nämäkin leikkaukset ovat kyllä kehittyneet vuosien mitaan hurjasti, joten riskit hermovaurioihinkin ovat pienentyneet, mutta OVAT OLEMASSA.
Leikkausta edeltävänä päivänä minua haastatteli nukutuslääkäri, joka "testasi" kuinka auki saan suuni ja kuinka pääni kääntyilee taakse ja rintaan ja sivuille ja kielikin piti työntää ulos.
Luulisin sinullekin tehtävän samanlaisen jutun. En kyllä tiedä miksi se tehtiin, mutta voisi kuvitella että siinä juuri paljastuisi leukanivel ongelma. Minullakin on leukanivelongelmia, ettei tahdo hammaslääkärissä käynnistä tulla mitään. Viimeisin leikkaukseni kesti noin viisi tuntia ja ei minkäänlaista leukavaivaa tullut. Tsemppiä vaan.
Minut on nukutettu kuusi kertaa, eikä koskaan ole ollut leuoissa kipua leikkauksen jälkeen! Kurkku on hieman kipeä ja ääni käheä sen putken jäljiltä, ei muuta... Tsemppiä vaan!
Suuta/leukoja täytyy tosiaankin avata että intubaatioputki saadaan paikoilleen. Repiminen on ehkä hieman ronski sana siihen tarkoitukseen:) Tarkoitukkseen käytetään "kuokan" näköistä vehjettä eli laryngoskooppia, sen ja siinä olevan valon avulla saadaan henkitorvi näkyviin jotta intubaatioputki saadaan sille kuuluvaan paikkaan.
Kerro anestesialääkärille leukaongelmistasi ennen nukutusta.
Tsemppiä vaan leikkaukseen!!
..nukuttavalle nukkumatille huolestasi.. voi intubaation tehdä tähystämälläkin jolloin tämä "repiminen" ei ole ihan niin tarpeen :)