kyssäri esarista

Hei mua on ihmetyttäny jo parin vuoden ajan se et mun esari on jotenki lyhentyny.
Eli oon siis 12 ja mul alko terska pilkottaa joskus kymmenen vanhana ja pari kuukautta siitä eteenpäin terska oli jo kokonaan paljas. Esinahka vaan niinku haihtu paris kuukaudes.
Ja sit mul kasvaa karvat alapäässä ja rinnois ja kainalos ja pikkusen on jo viiksiiki ja mä oon 12.
Tää on ihan outoo...:(
81049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Esarin taaksevetäytyminen tarkoittaa että alapää on kasvanut ja sen takia esinahka on mennyt taakse. Karvojenkin kasvu eri paikkoihin kuluu pojan kehittymiseen.

Äänestä
  • Niin pitäskö kaikilta mennä esinahka kasvaessa itsestään taakse?

    Äänestä

  • asdasd_lol kirjoitti:

    Niin pitäskö kaikilta mennä esinahka kasvaessa itsestään taakse?

    Joillakin ei. Mulla ei menny :(

    Äänestä

Vain onnettomilla tuppikulleilla ei esari pakene iän myötä...

Äänestä

mä oon 11 ja mult leikattiin esari kokonaan pois viime tammikuus ku se oli kokoajan kipee ja tulehtunu ja sillee.
Terska paljaana on paljon parempi ollaku enne sitä.
Mul eii kyl oo viel mitään karvoi

Äänestä

Miten se ny sit oikeest menee ku joillain esari jää pysyvästi taakke ja joillain se jää eteen ja joillain puoliväliin ja joillain näköjään leikataan poiski.
Siis mikä ihme ny sit on normaalia ja suositeltavaa ja hyväks ku ei täst ny ota mitää selvää
Vastatkaa ny joku pliis...

Äänestä
  • Noi kaikki on ihan normaalii.
    Ei ihmiset ole samanlaisii, ei ole kahta samanlaista olemassa, identtiset kaksoset on eri juttu, mutta kyll nekin luonteeltaan poikkeaa toisistaan.

    Mikä on suositeltavaa? Ole tyytyväinen omaas.

    Äänestä

mä tunnen yhen esiksen .. se ei tienny vastausta .. siis se Esis on mun kaveri eikä esinahka ... Kukaan ei osaa vastata kysymykseesi NOOB :D XD

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaakko kirjoitti:

Hei mua on ihmetyttäny jo parin vuoden ajan se et mun esari on jotenki lyhentyny.
Eli oon siis 12 ja mul alko terska pilkottaa joskus kymmenen vanhana ja pari kuukautta siitä eteenpäin terska oli jo kokonaan paljas. Esinahka vaan niinku haihtu paris kuukaudes.
Ja sit mul kasvaa karvat alapäässä ja rinnois ja kainalos ja pikkusen on jo viiksiiki ja mä oon 12.
Tää on ihan outoo...:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu