tietääkö kukaan, minne Pietarissa voi jättää auton "stajankalle"...siis parkkiin vaikapa viikonlopun ajaksi? kaupungissa kulkeminen suuntautuu yleensä nevan eteläpuoliselle alueelle, Moskosvkii prospektin varrelle ja nevskii raionille, joskus myös Novocherkaskajan ja ladozhkajan suuntaan. Ai niin, Vasse tietysti on pelialueita. Auto on yllätysyllätys suomen kilvissä ja ihan kohtuullinen kärry, joten kadunvarteen sitä ei viitsi jättää, varsinkaan kun siinä ei ole sitä tuhatäänistä hälytinsydeemiä!! :) Kiitos jo etukäteen kaikista hyvistä neuvoista.
autoparkit pietarissa?
pupujussiiiiiiiiiiiii
7892
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kaupunki täynnä. valitse vain mielenen "häkki" ja käy kysäisemässä josko sopisi vkloppu parkki. hinnat noin 80rbl vuorokausi..paikasta riippuen. meillä ainakin auto niissä säilynyt.
noin alkuun, niin ei tartte iltamyöhäällä ruveta umpimähkään hakemaan..
Vähän samaan ongelmaan törmännyt. En oikein tiedä sopivaa paikkaa itsekään.
Jos joku tietäis stojankan seuraavilla spekseillä:
- Nevan maantien läheltä Viipurista tullessa, koska sähläys ja ruuhkat alkaa yleensä nevan yli tullessa. Rantatiellä uskaltaa vielä ajellakin, jos ei tartte kovin paljoa kääntyillä.
- Lähellä jotain metroasemaa
t:reissaaja
(pakko oli kirjoittaa toi Vasili "Vässe" muotoon, et joku kypsyy...)
vastaa päätä on ainakin meitä lähin parkki. Vapaista paikoista tai hinnasta en osaa sanoa, kun toi meitin mersu säilyy näköjään vaikka ovet auki ihan kadunvarressa.
Reisaajalle taitaa se Saiban parkki olla turvallisen, kun sulla on nyt se proopuskakin...
vois toimia vaikka viipuri hotellin parkkis zernaja rezkalla.ei oo häkki mut puomi on ja vahti. ja mitro lähellä..
Tosin hiukan tyyriimpi kun on niin keskeinen sijainti, n.250rbl/vrk. Meidän kärry on siellä säilynyt monta viikkoa.
olen jättänyt Moskova-hotellin parkkiin, en muista hintaa.