BMW k1

heku

Onko kellään kokemuksia BMW k1:stä. Luotettavuus, kestävyys,ajoasento pitkällä matkalla ym. Olisin hankkimasta tällaista ja kaikki kiinnostaa.

12

9953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • el_lupo

      Minulla on K100 RS -91 ja ei ole huonoa sanottavaa. Nehän ovat sama laite, paitsi K1:nen on enemmän katettu joten huolto vie hiukan enemmän aikaa, toisaalta talvellahan sitä aikaa luulisi olevan riittävästi. Osta peli pois, se alkaa olla jo keräilyharvinaisuus.
      Paremman aerodynamiikan vuoksi K1 vie vähemmän polttoainetta ja kulkee hiukan kovempaa, tosin erot eivät ole suuria.

    • timo

      K-1 on harvinaista herkkua.keräily pyöränä saksassa bemarimiehillä.ei voi suoraan verrata k-100:seen onhan K1:ssä kymmenen heppaakin enenmän.sivulaukkuja siihen ei oikein saa sopimaan jollei tee katteisiin muutoksia.ajoasento on suht hyvä. usein K1 kuluttaa renkaat epätasaisen kantikkaaksi. kulkee kuin juna mutta ei kätevä kaupungilla.jos suht hyvin huollettu niin on ikiliikkuja.

      • el_lupo

      • el_lupo

    • das GS

      kannattaa tutkia. Sopiiko ajoasento sinulle. Minulle ei sopinut. Pituutta 177cm lyhyet kädet jäykkä lantio. Minä ja K1 oli mahdoton yhtälö. Lisäksi varpaat takerteli katteen reunoihin kaupunkiajossa. Vaihdoin 2kk jälkeen K1200RS:ään eikä kaduttanut yhtään -tosin ei katunut K1 ostajakaan, pyörä yhä 8 vuoden jälkeen samalla kaverilla...

    • Rexa

      Ostin ABS-jarrullisen K1,sen uutena -90 ja ajoin sillä vuoteen -96 yhteensä 60 tkm, K1 on tehokas, ongelmaton ja vähän kuluttava pyörä, ja se on erittäin hyvä ajettava, mikään ratakettu se ei kuitenkaan ole, pikemminkin vakaa ja nopea matkapyörä, joka on kaikilta osin TÄYSIN eri maailmasta kuin "pappamalli" K 100 RS, tiedän sen koskapa minulla on ollut niitäkin 2 kpl...

      Etujalkatapit ovat K1,ssä aika korkealla, joten pitkäjalkaiselle kuskille ajoasento voi olla hankala, minä olen 170 cm, ongelmia ei ollut, pisin yhtäkyytiä ajettu matka oli 420 km.

      Sille ilmoitetaan sama teho kuin 16V R 100 RS,lle, mutta käytännössä K1 on huomattavasti tehokkaampi!( saksalaisten lähteiden mukaan 125 hp)Ero löytyy MOTRONIC-yksikön asetuksista.

      Siitä kertoo myös huippunopeus, joka minun yksilössäni oli 275 km/h mittarinopeutta, ajoin sen autobahnilla saksassa.

      Nykyisin K1 on jo keräilykappale, ja niitten hinnat on alkaneet nousta.

      • Rexa

        "Sille ilmoitetaan sama teho kuin 16V R 100 RS,lle, mutta käytännössä K1 on huomattavasti tehokkaampi!( saksalaisten lähteiden mukaan 125 hp)Ero löytyy MOTRONIC-yksikön asetuksista".

        Tuossa piti lukea tietenkin: 16V K 100 RS,lle...


      • HR-606

        vaikka on niitä tietenkin nopeampiakin. Olen ajanut 230 km/h mittarinopeutta ja se oli mulle tarpeeksi. Mutta cruisingia läpi Euroopan 160- 180 km/h. Koneen teho ei ole koskaan loppunut kesken. Kuskin kantti kylläkin.


    • HR-606

      ja sillä on tehty pitkiä reissuja Euroopan halki.
      1. Kestävyys ja luotettavuus 100%
      2. Ajo-ominaisuudet = Nopeella teillä hyvät, kaupungeissa jne raskas ajaa.
      3. Bensan kulutus = uskomattoman pieni 4 - 6l/100 km.
      4. Ajoasento = olen muuttanut pystymmäksi touring ajoa silmällä pitäen.
      5. Kuljetus kapasiteetti: vakiona mahtuu mukaan hammasharja ja luottokortti. Olen muuttanut omaani ja asentanut Krauser sivulaukut ja takalaukun jne.
      Hyvä peli, mutta silti ostin vuosi sitten toiseksi pyöräksi 650 GS:n

      • on K1 ollut

        .. jo 12 vuotta. Paljon nopeampi ja tehokkaampi kuin mitä yleisesti ajatellaan. 90 000 km on nyt taulussa, ei ongelmia, pyörä tuntuu vieläkin "uudelta":) Kolme kertaa olen sillä kiertänyt Eurooppaa muutama Pohjoismaiden rundi. Todellinen GT (Grand Touring)- "urheilupyörä".
        Vaikka tämä ei olekaan myyntiosio niin saattaisin sen myydäkin. Syynä se että loukkasin selkäni pahasti pari vuotta sitten joten moottoripyöräilyt on toistaiseksi olleet jäissä. Pyörä on tosin Ruotsin kilvissä, olen siellä asunut kymmenisen vuotta. Mutta eipä tuosta varmaankaan paljoa veroa tarvi maksaa?


      • myöskin
        on K1 ollut kirjoitti:

        .. jo 12 vuotta. Paljon nopeampi ja tehokkaampi kuin mitä yleisesti ajatellaan. 90 000 km on nyt taulussa, ei ongelmia, pyörä tuntuu vieläkin "uudelta":) Kolme kertaa olen sillä kiertänyt Eurooppaa muutama Pohjoismaiden rundi. Todellinen GT (Grand Touring)- "urheilupyörä".
        Vaikka tämä ei olekaan myyntiosio niin saattaisin sen myydäkin. Syynä se että loukkasin selkäni pahasti pari vuotta sitten joten moottoripyöräilyt on toistaiseksi olleet jäissä. Pyörä on tosin Ruotsin kilvissä, olen siellä asunut kymmenisen vuotta. Mutta eipä tuosta varmaankaan paljoa veroa tarvi maksaa?

        K1, toin muuttopyöränä 90-luvun lopulla. Useita pyöriä olen omistanut, tämä on ehdottomasti jollakin lailla "makein". Eka Bemarini kylläkin. Paljon nopeampi ja parempi ajettava kuin yleisesti luullaan/tiedetään.


      • sinikeltainen
        myöskin kirjoitti:

        K1, toin muuttopyöränä 90-luvun lopulla. Useita pyöriä olen omistanut, tämä on ehdottomasti jollakin lailla "makein". Eka Bemarini kylläkin. Paljon nopeampi ja parempi ajettava kuin yleisesti luullaan/tiedetään.

        Minulla on -91 K1. Ollut kolme vuotta. Nyt ajettu 75000 km.Itse olen ajanut reilut 15000. Ekat(luultavasti) jarrupalat eteen vaihdettiin syyshuollossa.
        Budapestissa on käyty kääntymässä kotimaan ohella. Tavaraa saa mukaan, kun asentaa tankkilaukun ja apumiehen paikalle toisen. Hyvin riitti tavaratilat kahden viikon reissuun.
        Pyörä on vaivaton ajettava. Ja kulkee, jos haluaa. Kaupungissa kömpelö.Pitkälle (yli 180) voi jalkatapit olla vähän lähellä.
        Tämä on minulla 7:s pyörä.Pois en vaihda.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe