Sain kutsun Jyväskylän OKL:ään, sekä Tamereen lastentarhanopettajakoulutuksen kokeisiin. Onko mahdollista mennä molempiin?? Tähän asti olen ymmärtänyt, että on, koska kirjallinen koe on molempiin sama ja teen sen 14 päivä Jyväskylässä. 15 päivä menen Tamperelle tekemään lto:n ryhmätehtävät yms.
Mutta nyt näistä lapuista saisi sen käsityksen, että tämä on mahdollista VAIN samassa yliopistossa! Eli olisi pitänyt hakea esim Jyväskylään okl:ään ja lto:hon :/
Kertokaas viisaammat!
Mutta nyt näistä lapuista saisi sen käsityksen, että tämä on mahdollista VAIN samassa yliopistossa! Eli olisi pitänyt hakea esim Jyväskylään okl:ään ja lto:hon :/
Kertokaas viisaammat!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mä ainakin olen menossa Turkuun ope puolen pääsykokeeseen 14-15.6 ja sit lastentarhaopen kokeisiin Raumalle 19-20.6. Mulla eri kirjat ja kokeet.. Et luulisin et on mahdollista muuallakin..
Rauman okl on Turun yliopiston alainen eli uskoisin että voit osallistua molempiin. Mutta kannattaa tuo tarkistaa!
No kutsut on tullu molempiin, enkä mä ainakaan ole mistään kukenu etten sais osallistua niihin. Ja kun ne on eri päivinä niin ne ei haittaa toisiaan.
Ei tuo onnistu. Eikös ihan valintaoppaassakin niin sanota...
Kannattaa aina lukea hakuopas TODELLA tarkkaan, käsittääkseni tuo ei nimittäin onnistu. Sen takia ne on tänä vuonna samana päivänä, että se karsisi hakijoita.. Sama homma on pitkään ollut käytössä esim. oikiksen pääsykokeissa, eli moneen paikkaan voi hakea, mutta vain yhteen kokeeseen voi mennä...
Kannattaa kuitenkin soittaa vielä yliopistolle ja varmistaa, en ole mikään asiantuntija. Toivotaan kuitenkin parasta! =)
Ja jos viitsit, niin ilmoita soittosi jälkeen tänne mitä he olivat sanoneet... Tsemiä!
Eihän tuo onnistu :/ harmi, kun sellaisen käsityksen aikaisemmin sain että onnistuisi.
Sanoi, että onnistuisi saman yliopiston sisällä, mutta ei eri yliopistoissa.