Kertokaahan voiko alistamishaluja hillitä uroksella oikein millään, paitsi kastroimalla, vai auttaakohan sekään? 1 1/2v. asti ei mitään ongelmia kohdata muita uroksia, sen jälkeen vain ärinää, murinaa ja "suolenpätkiä".
Jossain meni pieleen
Testosteronia ilmassa
2333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikki urokset eivät aikuisina tule toimeen muiden urosten kanssa. Rodusta riippuen on koirastasi vasta tullut aikuinen.
Koulutuksella voit saada tilanteen kuitenkin sellaiseksi, että koirasi kestää lähellään toisia uroksia ja toimii näistä huolimatta esim. toko-kentällä. Siis älä odota, että leikkisi tai nuuskuttelisi muita uroksia, mutta kykenee ohittamaan nämä tai olemaan noin metrin päässä muista.
Oma rauhallinen käytös kohtaamistilanteissa, ja paljon hyvin suunniteltua positiivista koulutusta auttaa. Älä anna käytöksen jatkua pitkään, opittua toimintatapaa on vaikeampi myöhemmin muuttaa.
Varmista myös, että muut urokset eivät haasta koiraasi. Keskenkasvuinen poika on ollut vielä niiden mielestä vaaraton.
Toi su uros on siinä, iässä, että alkaa pikkuhiljaa tintea itsensä aikuiseksi omasta mielestään. Mulla ollut ihan sama ongelma omani kanssa. Oli todella pahana. Treeneisää ei irti uskaltanut pitää, kun kokoajan sai pelätä, ettei lähde tappelemaan. Koira nyt 3v ja tilanne aikas hyvässä mallissa. Toki vielä saattaa tulla matalaa hiljaista murinaa, mutta jää siihen, kun napakasti kieltää. Olen omallani käyttänyt suihkepulloa yhdistettynä napakkaan kieltoon ja paljon on nyt treeneissä tehty siedätystä ja kohtaamisia uroksien kanssa. Kyllä se siitä kun ikää tulee, tasaantuu, kun kiellät jokaikinen kerta kun rähähtää.