Poistatin hormonikierukan tasan kuukausi sitten, eikä vieläkään ole tullut kuukautisia. Onkohan normaalia - kuinka kauan teillä muilla, joilla on ollut tuo kierukka, on mennyt aikaa, ennen kuin ensimmäiset "omat" kuukautiset on alkaneet? Kauanko voi vielä rauhassa odotella, ennen kuin tarvitsee huolestua asiasta ja mennä lääkäriin?
Jo kuukausi
eikä vieläkään!
5662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se ny on vaan käyny niin että ne on lopunu kokonaan, otanosaa.. hyvät kesän jatkot.
Tuskin. Hormonikierukka kyllä saattaa "lopettaa" kuukautiset, muttei kierukan poisto. Kysyinkin - ja kysyn edelleen - että miten on muilla, joilta kierukka poistettu, alkaneet "omat kuukautiset"?
Toivoisin asiallisempia vastauksia, kiitos.
Itsellä meni reilut pari kuukautta. Kestää aikansa, ennen kuin oma kierto taas löytyy.
Kiitos tiedosta, ei varmaan sitten tarvitse huolestua. Ehkä voin huoletta odottaa vielä sen kuukauden. Sitten jos ei kuukautisia ala kuulua, niin yhteyttä lääkäriin. On vaan niin outoa, kierukka nimittäin ehti olla lähes 4 vuotta, ja kuukautiset oli sen aikana tosi niukat (voisi oikeastaan sanoa että käytännössä niitä ei ollut juuri lainkaan). Nyt sitten tässä odotellaan, ok! Kaipa se oma hormonitoiminta, tosiaan, käynnistyy sitten aikanaan. Kiitos tiedosta!
Minulta poistettiin hormonikierukka 3kk sitten eikä vieläkään kuukautisia, olen niitä minäkin tässä jo vähän huolestuneenakin odotellut