Valmistuin nyt keväällä ylioppilaaksi ja lähden kesällä armeijaan. Pitääkö nyt kuitenkin ilmoittautua työvoimatoimistoon työttömäksityönhakiaksi, vaikka ei nyt töitä haekkaan? ja sitten syksyllä on pakko hakea Ammattikorkeaan, vaikka ei sinne haluaisikaan? Näinkö se menee?
neuvoja...
2
732
Vastaukset
- jgasoghasogsa
Mun mielestä pitää ilmoittautua työttömäx, mutta ilmottaa tietty sekin et menee armeijaan kesällä. Ei ole pakko hakea mihinkään..miksi olisi?
- harakka*
Pakko on hakea jos haluaa saada työmarkkinatukea, koskee siis alle 25 vuotiaita joilla ei ole ammatillista koulutusta.
Keväällä kirjoittaneille ensimmäinen pakkohaku on syksyllä, eli on haettava yhteensä kolmeen paikkaan, joista kahden on oltava ammattikorkeita tai ammattioppilaitosten yo-pohjaisia linjoja, yksi voi olla esim. yliopisto tai talouskoulu tms. (tietysti useampaankin voi hakea, mutta noista kolmesta se voi olla yksi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694899KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923840- 1883611
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783279Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241961
- 1851833
- 301696
- 431405