Voiko sitä sanoa raiskaukseksi kun käyttää hyväkseen toisen huonoa tilaa?
Voiko henkisesti raiskata?
angi
172967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tajuttomuutta?
Siitä voi koitua henkinen tajuttomuus. Henkinen on sellaista kuin "masennus" "ahdistus" näiden vaivojen ollessa ei ihminen jaksa mitään.
...voi henkisesti raiskata ja pahasti :( Toiselle voi olla hyvinkin ilkeä, piikittelevä, välinpitämätön yms :( Itse jouduin olemaan vähän aikaa työtön jolloin jäin miehen rahatulojen varaan. Kun tuli riitaa mies haukku vaikka miksi (vaikka työttömyys ei ollut oma vika) - olin hänestä 2. luokan kansalainen... Sanoinkin että mielummin kärsin fyysistä alistamista, kuin henkistä, tällä en nyt tarkoita turpiinottamista :(
väkivalta on pahinta, mitätöinti, vertailu, ns. navan alle "lyönnit" jne. jne. jne...ne saavat ihmisen litistymään kasaan....
Ruumiillisen väkivallan saa lopetettua, koska se on helppo todentaa, mutta kuinkas todennat henkisen raiskauksen..
Se on hirveetä kun toinen ihminen jonka pitäisi olla rakasihmiseni voi sillai käyttäytyä toisen huonossa tilassa. Silloin kun rakastetaan täytyisi olla inhimillisyyttä toisiaan kohtaan, eikä käyttäytyä sikamaisesti.
..miten todistaa henkinen väkivalta? Henkistä väkivaltaa käyttävät useimmin naiset. Joskus olen ajatellut tätä seikkaa oikein olantakaa. Naisilla on kieli-lipevämpi useimmin kuin miehillä. Olen huomannut että Mies joka lyö vaimoaan ensimmäisen kerran, monen aviovuoden jälkeen on pahoinpidelty henkisesti, vaimolta. Vaimo voi näyttää mustelmiaan lääkärille, mutta mites mies näyttää sisäsiä mustelmiaan?
omakohtaisesta kokemuksesta, mutta kiitos sympatioistasi..:)
minun olisi pitänyt sanoa että voin hyvin paneutua kirjoituksesi sisältöön.
"Sinä tulet pelko
ja sidot ranteeni.
Istut suuni päällä
ja puristat silmäluomia.
Katsot minuun, naurat
ja minä vapisen.
Tahtoisin piiloutua, sulkea ovet
ja aina on joku ovi auki.
Sinä tulet, pelko,
ja minä olen pieni jälleen."
-Maria Vaara-
..runosi sanoo miten asia on.
kertomuksena sen itsekin käsitin!:)
...että sanotaanko sitä raiskaukseksi kun on käytetty hyväksi toista ihmistä silloin kun hänellä on erittäin huono asema jossain suhteessa? Esimerkiksi jos naisella ei ole asuntoa silloin kun välit menevät poikki. Sitten nainen pyytää miestä majoittamaan hänet siihen saakka kun saa asunnon.
Mies lupaa ja rupeaa käyttämään hyväkseen naista seksuaallisesti vanhasta tottumuksesta vaikkei nainen haluaisi.
Muttei laita hirveästi hanttiinkaan kun pelkää joutuvansa taivasalle.
Voiko sanoa että mies raiskaa naista?
Kyllä minun mielestäni henkisesti se varsinainen raiskaus tapahtuukin eli ei ihminen fyysisestä toiminnasta mitään kolhuja saa vaan kaikki raiskaaminen on henkistä. Toivon, että kysymyksesi oli vain sellainen, että sinua kiinnosti mitä ihmiset ajattelevat. Toivottavasti ei kukaan raiskaa Sinua.
Ei minua ole raiskattu mitenkään vaan halusin todellakin keskustella kun on tullut muualtapäin erillaisia ajatuksia joista voi varmasti puhua yleisesti kun ei mainitse kenenkään nimiä.
Nimi oli "Sinä rakkaani" Amerikkalainen komedia.
VOI! Olen kokenut tulleeni henkisesti raiskatuksi, hyvin läheisen ihmisen kuoleman jälkeen ns. sukulaisten taholta. Ei voi muuta kuin ihmetellä, ihmisten suvaitsemattomuutta ja ymmärtämättömyyttä, suuressa kriisissä.
kyllä koska minä raiskasin henkisesti kerran yhden 6 vuotiaan.