Perus fantasia

Vokkie

Alkavatko ihmiset olla kyllästyneitä keveisiin perus fantasia seikkailu tyyppisiin liveroolipeleihin? Parin vuoden sisällä ei ole ollut sellaisia "helppoja" fantsu pelejä larp.fi:n listoilla paljoakaan.
Tuntuisi, että useimmat pelit ovat tehty niin hienosti ja/tai niin mahtavilla puitteilla ja/tai kovalla kokemuksella, ettei niihin uskalla ilmoittautua. Osaanko pelata tarpeeksi hyvin, onko yli kymmenen vuoden larppi kokemus sittenkään riittävä tähän hienolla pikkutarkkuudella tehtyyn produktioon, jonka pelinjohtajina on tunnettuja eliitti larppaajia.

Alkaako tuoreista pelintekijöistä olla pulaa? vai onko tarjonnan "laatu" jo määritellyt, että ensimmäisenkin pelin pitää olla timanttia?
Vai eikö enään uskalleta ilmoittaa sitä ekaa peliä yleisesti pelattavaksi?

Allekirjoittanut saattaa tietenkin olla väärässä mietteineen. Ehkä nostalgian harmaat lasit pitäisi ottaa pois omilta silmiltä.
Kommentoi :-)

-Vokkie-

1

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~Tiu

      En nyt tiedä noista larp.fi sivuston peleistä, kun en ole uskaltanut ilmoittautua. FinFanFunin tutussa porukassa olen muutamaan otteeseen larpannut, mutta näihin "virallisempiin" HP-larppeihin en ole niihinkään uskaltanut. Jotenkin tuntuu, että pitäisi olla täydellinenn heti ensimmäisellä kerralla, kun HP-larppien sivuilla määritellään pilkuntarkasti jo taikasauvan pituus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      268
      45708
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      46
      11379
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10983
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9800
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8638
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      282
      6689
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3345
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      2913
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2900
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2370
    Aihe