Kuvataidekoulusta

Kokemuksia kaivataan??

Juuri kuusi vuotta täyttänyt oikani sai paikan sinne, millaista toimitaa???

6

2359

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvislapsen äiti

      ...mihin päin menee kuvikseen? Omani käy Treella Sara Hilden -akatemiaa, siitä osaisin kertoa, jos tarvi :-) kokemukseni siitä pelkästään hyviä.

    • ArtistGirl92

      Itse aloitin 6 vuotiaana kuvataidekoulun Tampereella.Olen nyt 13.Mukava kokemus on ollut,ja kuvataidetta olen harrastanut jo 7 vuotta.Sen verran mitä minä muistan,pidin vielä 6 vuotiaana kuvataidekoulun aiheita outoina,sillä ne olivat sellaisia minkälaisista ei tavallisessa koulussa kuvistunnilla maalattu tai piirretty.Syvällisempiä aiheita.Tosin itse menin vähän "vakavampaan" kuvataide kouluun,jossa taiteeseen oikeasti tutustuttiin,eikä vaan sotkettu sormiväreillä tms.Tälläisiäkin tapauksia tiedän.

      Kuvataidekouluissa siis maalattiin,piirrettiin esim.lyijykynillä ja hiilillä.Omaa tyyliä ja louvuutta ei oikeastaan rohkaistu,vaan piti mennä enemmänkin opettajien toiveiden mukaan.Erilaisia tekniikoita kokeiltiin.

      Ihan mukava kokemus,poikiakin näkyy kuvataidekouluissa nykyään enemmän (pidetty jostain syystä enemmän tyttöjen harrastuksena).Kuvataidekouluun voi tosin myös tylsistyä.Olisi hyvä,jos pojallasi olisi siellä jokin muualta tuttu ystävä mukana.

      Kuvataidekoulu tarjoaa usein itse tarvittavat välineet tms.

      • Kiinnostus5

        Mitä muita kuvataidekouluja treella on kuin tuo sara hilden? Meillä ei sinne arpa suosinut ja lapsi olisi silti kiinnostunut asiasta.


    • Alkuperäinen.

      Poikani on sellainen "taiteellinen" luonne, varmasti viihtyy. Ainoa ongelma on pojan rasittavan vilkas käytös, ja ohjeiden noudattaminen on välillä vaikeaa, koska hänellä on jo nyt oma näkemyksensä siitä miten asiat hoidetaan. Toisaalta askarteluun kyllä keskittyy, mihinkään muuhun sitten ei. Toivottavasti siellä on tilaa myös tälläiselle luonteelle, eikä vain niille kilteille ja kurinalaisille..

    • kuvisope

      on tavoitteellista, opetussuunnitelman mukaan etenevää opetusta, jossa pyritään opiskelijan oman ilmaisun tukemiseen ja taidekasvatuksen laajentamiseen.

      Taiteenperusopetus on vapaaehtoista, mutta se on osa Suomen koulujärjestelmää. Syksyllä 2006 astuu voimaan uudet opetussuunnitelmat.

      Kuvataidekoulu antaa kuvataiteen perusopetusta ja visuaalisten taiteiden suuntautumisvaihtoehtojen opintokokonaisuuksia.
      Kuvataiteen perusopetuksen yleisen oppimäärän laskennallinen laajuus on yhteensä n. 750 tuntia ( yksi opintokokonaisuus eli yksi lukuvuosi yleensä 64 tuntia ). Suoritettuaan kaikki kuvataiteen perusopetuksen opintokokonaisuudet ( 10 kpl ),saa oppilas päättötodistuksen.

      Ensimmäisessä opintokokonaisuudessa ( 6-vuotiaat ) opintosisältöinä on mm. sommittelu ( piste ja viiva ), valo ja väri ( pää- väli- ja vastavärit ), tila ja muoto ( ympäristö, kaksi- ja kolmiulotteisuus ), kuvanteoon prosessin hallinta ( ideointi, teoksen toteuttaminen ) sekä kuvallisen ilmaisun menetelmistä: - piirustus ( ääriviivapiirustus, piirustusasento, viivan luonne, piirtimen jälki ), piirustusmateriaalit ( lyijykynät, hiili, puna-, musta- ja valkoliitu ), maalaus ( akvarelli, peitevärit ja quassi, sivellin, tela jne. )erilaiset maalauspohjat, grafiikka ( laatan valmistus ja vedostus ), kolmiulotteinen työskentely ( muovailu, rakentaminen )....
      lisäksi lukuvuoden aikana käydään läpi mm. kuvallista mediaa ja viestintää sarjakuvan muodossa, tutustutaan tekstiilitaiteen menetelmiin ( esim. kankaanpainanta ) sekä tutustutaan muotoiluun, arkkitehtuuriin ja ympäristökasvatukseen.

      Opetuksessa otetaan huomioon oppilaiden ikä ja tehtäviä viedään eteenpäin usein "leikin varjolla". Oppituntiin saattaa kuulua esim. satuhetki tai musiikin kuuntelua.

      Hyvä oppitunti saa "villeimmätkin" oppilaat keskittymään tehtäviin ja luokan henki rauhoittaa usein vilkkaimmatkin oppilaat.

      Opettajina toimii yleensä ammattitaiteilijat ja taiteenperusopettajat ( heille on ihan oma pedagoginen koulutuksensa ).

      Alkuperäinen kirjoittaja on opettajan painajaisuni. Ensin ilmoitetaan oppilas taiteenperusopetukseen ja sitten kysellään täällä , että mitähän se on!?

      Kyse EI ole askartelusta eivätkä opettajat ole askartelukerhon tätejä!
      Kyse on vakavasti opettavasta opiskelusta, päättötodistuksen saatuaan opiskelija voi hakeutua alan ammatillisiin oppilaitoksiin. Toki kaikista opiskelijoista ei tule ammattitaiteilijoita, mutta tavoitteemme on että heistä tulisi taiteen ostajia, taiteen arvostajia ja ahkeria taidenäyttelyissä kävijöitä!

    • Anonyymi

      Kuviksessa maalataan piirretään,.,.,.,.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      129
      1516
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1358
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      834
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      799
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      63
      730
    6. 53
      701
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      569
    9. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      286
      529
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      525
    Aihe