Ritsa

-.-.-.-.-.-

Tietääkö joku jotain sivuja mistä voisi tilata kunnon metsästysritsoja? Kuinka tehokkaita nuo kunnon ritsat ovat ja missä hinnoissa ne liikkuvat? Ja saako niillä yrittää metsästää jotain pikkulintuja jos sattuisi osumaan? Kaikkea muuta tietoa ritsoista saa kirjoittaa, Kiitos.

9

5225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saa jotain

      www.teraasekeskus.com

      tuolta löytyy jotain...

      Tarkkuuteen voi vaan sanoa sen että kun vaan tarpeeksi kauan harjoittelee, niin kyllä noillakin alkaa osua.

      Ja mitä tehoon tulee, niin ainakin pulu tippuu kertalaakista... (ainakin näin isot pojat väittävät... itse en asiaa ole sen laittomuuden takia tietenkään kokeillut ;) )

      Ja mitä tuohon metsästämiseen tulee, niin ei saa metsästää yhtikäs mitään...

    • LUPA

      saa metsästää omalla luvalla kerpele harkihe myös big bore puhallus putkee on muute TARKKA ja tehokas sekii

    • lapsia oltiin ennen
    • sarana55

      reilut neljäkymmentä vuotta sitten viritettiin kahden koivun väliin mopon sisuskumista ja jatsarinvarresta "maaritsa". kyllä silläkin osui kookkaampaan tauluun. "paruunana" käytettiin kaatopaikalle meneviä perunoita. osuman näki heti kun peruna hajosi riihen seinään :)

    • ritsataituri
    • WhiteDeathJr

      Ei saa metsästää, eikä kantaa julkisesti perhana. Mutta oikein mukavia ovat ja suosittelen ammuksena metallikuulia, kiviä ei kannata käyttää koska ovat eri muotoisia ja lentävät epätarkasti muodosta johtuen. Itse tein ritsan kahdesta paksusta vanerinpalasta. Se on noin 5cm paksu ja todella mukava kädessä. Tehoa löytyy runsaasti, ja saa toki lisättyäkommentoimaan vaihtamalla kuminauhat vahvempiin/useampiin nauhoihin.

    • vanhaaikatakas
      • Anonyymi

        Oikeuden päätös asiasta, rannetuki ei tee ritsasta laitonta.


    • Anonyymi

      Ritsalla ammunta on kuin vaistojousella , toki on tähtäimiäkin ritsoihin. Tehokkaalla rannetuetulla jänis jää eräksi, ampumamatka n. 10 metriä. Ebay ja Amazon myy tehokkaita ritsoja, itsekin hankkinut muutamia. Kyyhkyjä olen koittanut saada :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4098
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      56
      3782
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2334
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      43
      2115
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1895
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1819
    7. 97
      1583
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1573
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      41
      1507
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      51
      1391
    Aihe