Moi
Olen hankkimassa uutta emolevyä ja minulle on tarjottu monestakin paikasta emolevyä jossa on Raid liittimet, kertoisiko joku mitä hyötyä/käyttöä niillä on.
suuri kiitos jo etukäteen.
Olen hankkimassa uutta emolevyä ja minulle on tarjottu monestakin paikasta emolevyä jossa on Raid liittimet, kertoisiko joku mitä hyötyä/käyttöä niillä on.
suuri kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
omistat vähintään kaksi aika uutta (ja mielellään samanlaista tai ainakin samankokoista) kiintolevyä ja haluat lisää nopeutta niin RAID kannattaa ottaa. Jos omistat yhden kiintolevyn, mutta haluat virittää niin hanki toinen samanlainen ja Raidin avulla on melkein tuplasti nopeampi kiintolevy. Nopeutta tulee aina lisää, jos hankit enemmän kiintolevyjä. Pitää kuitenkin muistaa, että jos toinen kiintolevyistä hajoaa niin et voi käyttää toista vaan joudut formatoimaan ja asentamaan kaiken uudelleen (ainoastaan RAID 0-taso). Raidilla on toki muitakin ominaisuuksia (tasoja) esim. virheensietokyky, varmuuskopiointi ja kaikkea muuta. Muista, että joka tapauksessa sinulla pitää olla vähintään ne kaksi kiintolevyä, jotta Raidista olisi mitään hyötyä.
RAID
RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) on halvoista kiintolevyistä muodostettava vikasietoinen järjestelmä. RAID-järjestelmässä kaksi tai useampi levy yhdistetään yhdeksi levyjärjestelmäksi. Tämä parantaa levyjärjestelmän suorituskykyä, viansietoisuutta, tai molempia
Pari sivustoa aiheesta:
http://koti.mbnet.fi/haamuraj/artikkelit/abitduron/raid.shtml
http://www.cc.jyu.fi/~japetani/harkka.htm
Omassa emossa on raidi, mutta itselleni tärkein ominaisuus se, että saan emoon kiinni 8 ide-laitetta normaalin 4:n sijaan. Elikkä 6 kiintolevyä, dvd-rom ja cr-rw-asema.