Kannattaako kesäaikaan, kun patterikierto ei ole päällä, käyttövesi lämmittää öljy/sähkökattilassa öljyllä vai sähköllä? Onko joku tehnyt laskelmia?
Säästöä?
Eadghe
3400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
halvin tapa hankkia erillinen sähkövaraaja kesää varten. Kattiloissa aina häviöitä enemmän tai vähemmän.
ja putkityökulut sähkövaraajan hankintaan mukaan. Ja talveksihan se sähkövaraaja tietysti tyhjennetään, ettei jää vesi seisomaan.
Kattila on siis öljyllä lämmitettävä jossa sisällä myös sähkövastukset?
Sähkövastus on siellä vain hätävarana jos poltin tilttaa tai löpö loppuu.
Vastuksen teho oikein riitä jos koko perhe käy lämpimässä suihkussa.
Öljyn hinta/Kw on pienempi kuin sähkön joten öljyllä on edukkaampaa.
Kuten tuossa jo sanottiin niin halvempi ratkaisu käyttövedelle on erillinen sähkökattila mutta kukapa sellaista alkaa öljykattilan vierelle asentelemaan vanhaan kohteeseen.
Öljykattilan hävikki johtuu pääasiassa siitä että lämpo karkaa sieltä mistä se on tullutkin eli tulistuspinnoista (tai jotain) hormiin ja harakoille.
Talvella kun vesi kiertää patteriverkossa, kylmenee vesi itse verkossa enemmän kuin hormin kautta joten hävikki ei ole niin merkittävä kuin kesällä jolloin kuuma vesi vaan seisoo kattilassa.