Moi motoristit!
Tietääkö kukaan mistä saa yksiselitteistä tietoa moottoripyörän peräkärryn vaatimuksista?
Olisi tarkoitus tehdä 1-pyöräinen kärry.
Peräkärry moottoripyörään???
12
14503
Vastaukset
- ajatellut
pistää pyörän perään asuntovaunun. Pitäisi kesällä lähteä reissuun ja ajattelin että siinä on mukavampi asua kuin perälaukussa.
- dracula
sen voi tehdä arkusta
- suzuki10
Jos aihe kiinnostaa, tilaa täältä se asuntovaunu.http://www.barkna-trading.no/
Minä en tarvitse kuin peräkärrin.
- -xv1100-
Parhaillaan on valmistumassa kärry omaan mopoon. 2pyöräinen kylläkin. Vaatimuksia on hyvin vähän. Leveys max. 150cm. Paino max. 50% pyörän omapainosta. Ilmakumirenkaat. Jousitus oltava jonkinlainen, ei määritelty tarkemmin. Kytkentään suositellaan normaalia 50mm kuulakytkintä. Yksipyöräisissähän käytetään tavallista ristiniveltä joka joustaa pysty ja vaakasuunnassa mutta ei salli kiertymistä joten kärry kallistelee pyörän mukana. Hinausnopeus 80km/h paitsi jos täyskumirenkaat tai ei jousitusta niin 60km/h. Jarruvalo ainoastaan pakollinen ja kolmio heijastimet takana. Konttorilla suositeltiin kumminkin takavalojen ja vilkkujen laittamista. Muistaakseni alle 80cm leveässä eli siis yksipyöräisessä kärryssä riittää yksi takavalo ja kolmio heijastin.
Rekisteröintiä ja katsastusta ei tarvita. Pyörän vakuutukset kattaa ainakin pohjolassa myös kärryn eli omaa vakuutustakaan ei tarvita.- suzuki10
Kiitos valaisevista tiedoista.
Käyn konttorilla "prototyyppin" piirrustusten kanssa, eiköhä se selviä siten tarkemmin. - kaivataan
Mopolle kärryä suunnittelen, mutta eniten hiertää jarruvalojen laitto. Miten se tehdään? Neuvoja, pliis!
- MikaK
Mistä ostit pyörät peräkärryysi? Tuntuvat olevan kiven alla. Mulla on tekeillä kärry, jossa tavaratila muodostuu 200l muovi tynnyristä. Painon kanssa saa olla varovainen, että jää vielä varaa lastata tavaraakin.
- suzuki10
Moi Shevy.
Kiitos linkistä, onko tietoa laitteen painosta?
Se on yksi ongelmakohta tässä asiassa.
Minullakin on muuten moottoripyörän lisäksi Shevy......... - heheee
HAHHAH.. vitsi mä repesin oikeesti. Toi näyttää lähestulkoon sellaiselta vihreältä muoviselta tyhjennettävältä elintarvikejäte roskikselta... sellaisessakin on pyörät. Hehe... Onko hienoa hinata mopolla tuollaista pömpeliä perässä?
suzuki10 kirjoitti:
Moi Shevy.
Kiitos linkistä, onko tietoa laitteen painosta?
Se on yksi ongelmakohta tässä asiassa.
Minullakin on muuten moottoripyörän lisäksi Shevy.........95kg. Runko on 2mm:n ruostumatonta peltiä, josta suurin osa kärryn painoa muodostui.
- Kra
http://www.barkna-trading.no/
http://www.forbro.com/
Aiheesta oli pitkä ja värikäs keskustelu, joskus olisko ollu vuosi sitten täällä samassa paikassa.
Valmiit suomalaiset tekniset määräyksetkin löytyy muistaakseni AKE:n sivuilta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931702
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2291420- 871321
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!65995Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9864- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809