Onko tallentavat digiboksit jo miten luotettavia ja minkälaisella hintahaarukalla niitä kannattaa ostaa(80Gb)?
Tallentava db
Jäsen R
8793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paskaa myyvät vieläkin. Tyhmää kansaa ei ole rahastettu vieläkään tarpeeksi. Et saa varmatoimista ja hyvää laitetta millään hintahaarukalla vielä pariin vuoteen.
On kai meillä ollut jo hyvin toimiva kovalevyllinen digiboksi jo toista vuotta.
Luulen jäsenen R haluavan myös tietää:
-Mikä merkki
-Mikä malli
-Hyvät puolet
-Huonot puolet
-Hinta
Mulla on ollut Finluxsin tallentava boksi (80 giganen)jo kaksi ja puoli vuotta ja ei ole ollut mitään ongelmia oon ollut ERITTÄIN TYYTYVÄINEN.Tallentava boksi on kyllä tosi näppärä laite jos nauhottele paljon.
Niinkuin varmaan jotkut huomasi edellisistä aiheista, niin itse olen pettynyt finluxin digitv:hen, en tiedä sitten muista.
Ehkä pitäisi marssia kauppaan ja hakea tallentava vekotin.
Noin paljon aikaisemmin, kun kauppoihin tuota Finluxia tuli vasta toukokuun puolivälissä 2004 eli n.2 vuotta ja 3 viikkoa takaperin ;)
Joo tuli virhe.Tuli yksi vuosi liikaa tuo aika kun
menee niin nopeasti.Ostin muuten sen hifi messuilta oli silloin siellä vähän halvempi.
Kaipa riippuu vähän mitä ominaisuuksia niistä hakee. Kannattaa lukee testejä ja vertailuja, niistä saa aika hyvän kuvan missä mennään. Varmasti kannattaa odottaa jos ei ihan vielä tarvitse kojetta. Hinnat tulee ainakin jonkin verran alaspäin.
Itse ostin jonkin aikaa sitten Topfield TF5100PVRt ja toistaiseksi toiminut moitteetta. Kuvan laatu parani kaikilla kanavilla huomattavasti, kun katselee boxin kautta.
Omat mieleipiteeni miksi ostin ko. laitteen:
- pärjännyt testeissä
- voi nauhoittaa 2 kanavaa ja katsella 3:ta yhtä aikaa (on myös käytetty ko. ominaisuutta aika paljon)
- 160 Gb mahtuu tarpeeksi (tietääkseni saa myös 80Gb levyllä)
- RGB-läpivienti (dvd kytketty boxin kautta)
Hintahaarukka taitaa olla 300-600 e. Mieti tarkkaan mitä ominaisuuksia boxilta haluat. Siinä voi säästää paljon tai toisaalta pienellä säästöllä menetät mitä olisitkin tarvinnut. Huomioi myös, että kun kytket boxin niin kaikki piuhat on hyvälaatuisia (scart, antenni jne). Saattaa muuten tulla häiriöirä.
Onnea boxin ostoon!
N