Olemme ajatelleet ottaa uroskissan, mutta monet ovat varoitelleet meitä siitä, että uroskissa on äänekäs ja alkaa mouruamaan eikä se mourunta kuulemma kastrointiin välttämättä lopu.
Miten tuo asia nyt oikein siis on? Eikö kastrointi mouruntaan tepsikään???
Uroskissan mourunta
7
1152
Vastaukset
- huhu
Mulla on lähes kaikki ollu kolleja, enkä oo moisesta mouruamisesta kärsinyt kertaakaan... Päinvastoin, mun mielestäni kolli on kivempi kaveri kuin tyttökisu, tokikin se on makuasia =) Jokaisen kollini oon kyllä leikkauttanu, mutta merkkailun takia, en mouruamisen. Joten jos kollin haluat, niin ota pois.
Mun ainoo kokemukseni tyttökissasta oli just tuo jumalaton huuto,kun kiima alkoi, ei auttanu mikään =( eikä riittäny, että oma kissa huusi, mutta ikkunan takana oli pari kaveria lisää... =(hiljaisempia kuin tyttökisut.nimim.kokemusta on...minulla on ollut 6v sitten 4tyttöki8sua ja 3 poikakisua,tytöt ne pahempia oli kuin pojat.nyt tällä hetkellä 2 kollikisua ja ei pidä inahdustakaan,paitsi jos näkee ikkunasta jonkun muun kisun meiän pihalla.ota mielummin kollikisu.
- aczu
otin n. puoli vuotta sitten reilun vuoden ikäisen poika kissan, joka harrastaa huutamista jos asiat eivät mene hänen tahdon mukaan. on leikattu aikoja sitten enkä tiedä onko tämä mouruamista,vai mitä mielen ilmausta. esim.jos aamulla ei heti saa ruokaa huutaa kurkku suorana. ja kun on menossa kakille,ilmoittaa erittäin äänekkäästi että kaikki varmasti tietää..ja joskus huutelee ihan muuten vaan. joskus ääni on vaan kovaa maukumista, mutta siitä se muuttuu oikeasti huutamiseksi.jotkut on kuullut puhelimen välityksellä kissani ja luulleet sitä vauvaksi..=)
- ja kissa
Kollikissa huutaa juu jos sitä ei leikata. Muuten kissan maukuminen on minusta ihan yksilökohtaista. Itsellä kaksi leikattua poikakissaa, toinen juttelee ja huutelee alvariinsa, toinen ei miu'u koskaan.
Toiset on vaan puheliaampia kuin toiset. Tylsyyttään voi ainakin sisäkissa huudella. - Tepuli
Jos kissa kastroidaan ajoissa, eikä merkkailu/mouruaminen jää päälle, kastrointi tepsii. Poikakissan voi leikkauttaa jo ennen kuin merkkailu alkaa, myös varhaisia kastrointeja tehdään, mutta esim. 6-kk iässä voit aivan hyvin leikkauttaa kissan, eikä siitä ole mitään ongelmia, eikä se ole välttämättä ehtinyt alkaa merkkailla ja mouruta. Tietty jotkut kissat kehittyy aikaisemmin kuin toiset.
- jakyllätaasmukatiedetään
samanlailla mouruaa naaras kissakin,ja vieläpä paljon pahemmin.
Uros kissan kuten myöskin naaras kissan saa leikkauttaa VASTA 8kk ikää,ennen 8kk ikää saattaa olla että kissan sydän ei kestä leikkausta. - Sae
jakyllätaasmukatiedetään kirjoitti:
samanlailla mouruaa naaras kissakin,ja vieläpä paljon pahemmin.
Uros kissan kuten myöskin naaras kissan saa leikkauttaa VASTA 8kk ikää,ennen 8kk ikää saattaa olla että kissan sydän ei kestä leikkausta.Nykyään kissan voi leikkauttaa jo pikkupentuna, alkaen 3-4kk eli luovutusikäisenä. Jotkut eläinlääkärit pitävät vielä noita ikä-/painorajoja, koska eivät ole viitsineet päivittää tietämystään. Tutkimusten perusteella varhaisesta leikkauksesta on jopa enemmän hyötyä: kissa paranee nopeammin, ei tule merkkailua, ei mouruntaa/levottomuutta jne.
http://www.touhstones.net/artikkelit/varhaiskastraatio-sterilisaatio.htm
(Myös linkit sivun lopussa!)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303797Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83039Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322834Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122552Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322393- 401806
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611175"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821099Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361070Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050