Kyselisin?Miten saisi koiran rauhoittumaan vieraita ihmisiä kohtaan?Ostaessa koiran kasvattaja sanoi, että on vilkkain pentu.Nyt ollaan jo 3v eikä olla vieläkään rauhallisia.Meillä on rippijuhlat sunnuntaina vieraita tulee paljon.Voisiko joku antaa jonkunlaista vinkkiä.Sileäkarvaiset noutajat ovat energisiä eikä millään malttaisi lopettaa höseltämistä.Kiva olisi jos jotain vinkkiä voisi joku antaa.
Miten saa koiran rauhoittumaan?
6
729
Vastaukset
- juhlien ajaksi
Et varmastikaan saa sitä mitenkään rippijuhliin koulutettua rauhoittumaan!
Koira kannattaa juhlien ajaksi viedä esim. jollekin kaverille hoitoon tai laittaa yhteen huoneeseen, ettei se pääse höseltämään vieraiden joukkoon.
Ole iloinen, että koirasi on vilkas ja iloinen kaveri! Ehtii se vielä rauhoittua. Paras keino saada koira rauhoittumaan on se, ettei sitä huomaa kotiin tullessa koskaan millään lailla 5 minuuttiin. Vasta kun se on rauhoittunut, sitä huomioidaan ja tervehditään. Vieraillekin kannattaa tämä kertoa, mutta nyt sunnuntaiksi se ei ehdi tuota asiaa enää oppia!
Onnea ripillepääsyn johdosta! itsekkin,sillä ylivilkasta koiraa ei tuollaisessa tilanteessa saa rauhoittumaan,luultavasti kun on paljon ihmisiä niin se on ainakin aluksi vielä vilkkaampi kuin yleensä vieraita nähdessään ja täytyy myös muistaa että vieraitakin on kohteliasta ajatella,heillä on ykköset päällä joten kukaan tuskin ilahtuu hirveästi jos koira hyppii päälle,kuolaa ja riekkuu.
Siis olet ehkä vähän myöhässä.....
Jos koirasi onjo kolme vuotias.
Opetaminen olisi pitänyt tapahtua jo pentuna...
Vajaassa viikossa et saa millään tehtyä, kolmen vuoden kasvatustyötä......................- Lalla
Kyllä koiraani on koulutettu pentuna,se vaan on vieraille niin iloinen höseltäjä.
- miten meni
Lalla kirjoitti:
Kyllä koiraani on koulutettu pentuna,se vaan on vieraille niin iloinen höseltäjä.
Miten meni?
Meilläkin koira on kyllä koulutettu ja kouluttaessa ja kisoissa toimii varsin hyvin ja keskittyy mutta ihmiset vain ovat niin ihania että pitää vähän höösätä. Tosin kun ihmiset ovat olleet asunnossa 5 minuuttia niin koira ei enää vähempää voisi niistä välittää. Kyseessä myös noutaja... - Lalla
miten meni kirjoitti:
Miten meni?
Meilläkin koira on kyllä koulutettu ja kouluttaessa ja kisoissa toimii varsin hyvin ja keskittyy mutta ihmiset vain ovat niin ihania että pitää vähän höösätä. Tosin kun ihmiset ovat olleet asunnossa 5 minuuttia niin koira ei enää vähempää voisi niistä välittää. Kyseessä myös noutaja...Höselti koulutuksessa jonkun verran .Ei olla näyttelyissä käyty.Moni on sanonut kun ikää tulee kyl se siitä rauhottuu tai sit ei.Meijän noutaja on niin miellyttämishaluinen.Tänään tulee rippijuhla vieraita jo,kaikki on luullu,että koirani on pentu kun on niin villi,minä vaan tokasen joo kohta 4vpentu.On se mukaavaa,että koira on menossa mukana eikä mikään sohvaperuna.Minkä ikäinen sinun noutaja on?Sitten kun ollaan kävelemässä ja kun joku tulee vastaan silloin alkaa vetäminen ja ihan pakko olisi päästä nuolemaan,sitä ollan pennusta asti harjoiteltu mut en tiedä mitä teemme väärin.Pentuna oli kova vetämään se me saati aika äkkiä pois,mut aina kun jotain uutta tulee vastaan ei malteta vaan höselletään.Kaunista kesää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1452153
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171820"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75985Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa172830