Olen ostamassa kannettavaa tietokonetta opiskelu käyttöön mutta haluaisin myös pystyä pelaamaan sillä useita pelejä. Onko esim. Fujitsu amilo l1310g-12 riittävän hyvä pyörittämään pelejä ja onko teillä mitään suositeltavia koneita minulle? kiitos vastauksista jo etukäteen :)
hhm....
ihmeikäs
4448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
unohtui sanoa.... entäpä Hp pavilion dv5037ea:
Käyttöjärjestelmä: Microsoft® Windows® XP Home Edition
Prosessori: AMD Turion 64 Mobile -prosessori ML-32 ja PowerNow!-tekniikka, Tason 2 välimuisti 512 kt, Enintään 1 800 MHz:n järjestelmäväylä AC/DC-tilassa, 35 W
Muisti: 512 Mt 333 MHz:n DDR (2 x 256 Mt), tukee jopa 2 Gt:n DDR-muistia
Kiintolevy: 60 Gt EIDE-kiintolevy, ATA 100 4 200 kierrosta minuutissa
Kirjoittava DVD-asema, Dual Format ( /-R /-RW) ja kaksikerroksinen
Kuutta eri muistikorttia lukeva asema (xD, SD, Smart Media, Memory Stick, Memory Stick Pro, Multimedia Card)
56 kb/s:n modeemi
Integroitu 10/100 Mb/s Ethernet-verkkosovitin 54g 802.11b/g WLAN
Yksi tyypin I tai II PC Card -paikka, CardBus-yhteensopiva
Näyttö: 15,4 tuuman teräväpiirtoinen WXGA BrightView -laajakuvanäyttö
Resoluutio: 1280 x 800
Näytönohjain: ATI RADEON® XPRESS 200M IGP -näytönohjain
128 Mt erillistä näyttömuistia
4 x AGP -väylää käyttävä 3D-näytönohjain
Ääni: Sisäänrakennettu 16-bittinen Sound Blaster Pro -yhteensopiva 3D-ääni
Altec Lansing® -kaiuttimet
Näppäimistö 101-näppäiminen yhteensopiva näppäimistö
Kosketuslevy, jossa pystysuuntainen selaus ylös/alas -painike
Tarvitsisin pikaista vastausta koska hankin koneen jo loppuviikosta :S
suurta väliä? Tärkein käyttökokemuksen määrittäjä on kuitenkin se Windows, ja se on noissa sama. Toinen hyvin tärkeä on se, saatko ehjän yksilön vai rikkinäisen, eikä sitä voi etukäteen tietää.
Vasta jos rinnalla olisi MacBook, voitaisiin puhua todellisesta valintatilanteesta. Siis jos multa kysytään.
Siis jos ostan uuden koneen se tuskin on rikki ja jos olisikin niin eiköhän sillä takuulla uuden sais...
uusista läppäreistä on valmiiksi viallinen jostain. Halvalla tehty ei ole kalliilla tehty, se kai on selvä. Toki ne vaihdetaan tai yritetään korjata.