Osituksesta

ajan sisällä sen voi suorittaa ??? Kysymyksenä on edesmennyt avioliitto ja "lusikoiden" jako, kesämökki on myyty ja rahat kyllä jatettu, muttei muu omaisuus.
3275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oikeus vaatia ositusta ei vanhene. Jollei eläessään ole ehtinyt ositusta saamaan aikaan, suoritetaan ositus sitten kuolinpesässä ennen perinnönjakoa.

Äänestä
  • avioliitto päättynyt nuijan kopautukseen esim. vuonna 1999, niin omaisuuden jako ex-puolison kanssa vielä mahdollinen??

    Löytyisikö joku pykälä vielä??

    Äänestä

  • ymmärrettynä: kirjoitti:

    avioliitto päättynyt nuijan kopautukseen esim. vuonna 1999, niin omaisuuden jako ex-puolison kanssa vielä mahdollinen??

    Löytyisikö joku pykälä vielä??

    En pysty antamaan pykälää, mutta ei ajalla ole tässä mitään merkitystä. Osituksen voi tehdä vaikka 50 vuoden kuluttua eron voimaanastumisesta. Toisaalta se on pakkokin tehdä ennen perinnönjakoa, jos on jotakin ositettavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja miten pitkän kirjoitti:

ajan sisällä sen voi suorittaa ??? Kysymyksenä on edesmennyt avioliitto ja "lusikoiden" jako, kesämökki on myyty ja rahat kyllä jatettu, muttei muu omaisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu