Treeni ..

Moi!

Millainen on mielestänne hyvä treeni ohjelma, jolla sais lihakset nätisti näkyviin?

Kotiohjelmaa tarkoitan, lenkkeilyä ja muuta tollasta, jos joku viittis vaivautua kirjottamaan myös vähän ruokavaliosta.

Kiitos, jos joku vaivautuu!
3559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ota asioista itse selvää, lue kirjoja, selaa nettiä. Minun mielestäni jos ei viitsi ottaa asioista itse selvää, ei myöskään viitsi urheilla ollenkaan.

Äänestä

Tämmöistä kiinteytysohjelmaa ainakin itse harrastan: 3 kertaa viikossa kuntopiiri, eli vatsat, selät, reidet, ylävartalo. Katso jumppaohjeita jostain kirjasta (niitä on vähän vaikee selittää kirjallisesti) tee itsellesi sopiva määrä sarjoja ja pidä liike yllä, eli ei kovin pitkiä taukoja sarjojen välissä. Äläkä vedä ekoilla kerroilla itseäsi ihan loppuun, vaan aloita vähitellen. Siinä ohella sitten lenkkeile, pyöräile, rullistele tai ui, urheile niin kuin tykkäät pari kertaa viikossa. Kuntoile sopivalla teholla pitempiä aikoja mielummin kun ottaisit pikaspurtteja (rasva kuluu paremmin). Muista pitää myös pari vapaapäivää viikossa. Ruoasta en pahemmin osaa neuvoa muuta kuin et syö terveellisesti. Tarpeeksi kuitua ja hiilihydraatteja, vihanneksia ja hedelmiä, paljon vettä ja myös proteiinia, vähennä sokerirasvayhdistelmien käyttöä (karkit, suklaa, jätski yms. herkut) mut älä luovu niistä kokonaan täytyyhän sitä kesällä vähän nauttia ;) tsemppiä ja hyvää kesää!

Äänestä

Tärkeintä on saada rasvaprosentti alas. Eli syö paljon proteiineja ja kuituja, vähän hiilihydraatteja ja rasvaa. Sitten käyt usein pitkällä lenkilla, ei tarvitse edes juosta kovin kovaa, mutta niin että hiki tulee. Lisäksi teet erilaisia vatsalihaksia, selkiä, punnerruksia tai käyt salilla. Lisää voit lukea.. www.musclenet.com vai oliko .fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuhkimotyttö kirjoitti:

Moi!

Millainen on mielestänne hyvä treeni ohjelma, jolla sais lihakset nätisti näkyviin?

Kotiohjelmaa tarkoitan, lenkkeilyä ja muuta tollasta, jos joku viittis vaivautua kirjottamaan myös vähän ruokavaliosta.

Kiitos, jos joku vaivautuu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu