Onko kellään kokemuksia baarimikon hommista laivalla, esim. silja / viking?
Töihin
laivalle?
101394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Työpäivät semmosia 16-20 -tuntisia, töitä viikko tai 10 päivää putkeen (toki saman pituinen vapaa sen jälkeen) ja paree olla hitonmoinen viinapää itselläsikin jos meet sinne töihin. Ja älä kuvittele että voisit tehdä pelkkää baaria, löydät itsesi taatusti myös brekulta plokkaamasta muutama tunti sen jälkeen kun olet pistänyt baarin kiinni ja päässyt (joutunut? sosiaalinen paine..) itse dokaamaan.
Niillä laivoilla ei enää kauheesti ite dokailla. Puhallustestejä ainakin Siljalla ja raja 0,2---> että silleen.
Eihän työpaikoilla saa missään enää "dokailla"
...Laivalla sitä minäkin. Suosittelen lämpimästi!
Hyviä puolia ovat pitkät vapaat, hyvät työkaverit, hyvä palkka, hyvät edut, hyvät bileet töiden jälkeen ja helposti iskettävät työkaverit.
Huonoja puolia ovat pitkät työvuorot, pitkät työjaksot samojen työtovereiden kanssa, pakko bilettää-asenne, ja entiset työkaveriheilat.
jos haluat paljon rahaa, jaksat tehdä 16 tuntistä työpäivää / yötä, jaksat bailata, etkä ole mikään moralisoija niin kannattaa yrittää. Työpaikkaromansseja on varmasti tiedossa, mutta niiden seuraukset ei aina ole niin hyviä. Avoimin mielin vain paatille!
Onhan noi säännöt joka laivalla, mutta kyllä sitä silti dokaillaan jokaisen työvuoron jälkeen. Henkilökunnalla sopeutumisvaikeuksia uusissa työpaikoissa, kun töihin ei voikaan mennä krapulassa! Ja jos biletät aamuyön niin voithan kuitenkin huilata päivän ja olet jälleen virkeä iltavuoroon.
Ehdoton plussa laivatyössä on erittäin lämpimät välit duunikavereihin, aina löytyy joku lämmittäjä!
Mikä on palkkataso kun kuitenkin on pitkät työvuorot? Onko tunti- vai kuukausiliksa? entä ylityökorvaukset ja yölisät? kuuluuko pakettiin vai maksetaanko erikseen?
Onko kokemuksia, kumpi laivayhtiö on työntekijän kannalta parempi? onko palkkaeroja ja kummassa on parempi työilmapiiri?
Laivalle töihin minäkin,onko tuo totta että bileet on aina töiden jälkeen?
Onko seksi suhteet myös kaikkien kohdalla itsestään selvyys?Itse olen varattu sekä onnellisesti naimisissa.
Sain käsityksen että kaikki asuvat 2 h:lön hyteissä soittaessani Vikinkille,mitenkä tuo seksi siellä sitten hoidetaan ja missä?
Ei kannata ainakaan siljalta töitä kysyä.