Hassua :)

Luin 10v. vanhansta sanomalehtileikkeestä, jossa oli meidän oman tyttömme kasteilmoitus, että oli samoihin aikoihin kastettu poika Jalo Matias Haikara.

Eli poika on lintulaji, Jalo Haikara, jalohaikara..
Jos kysyt numerotiedustelusta Jalo Haikaran numeroa, saattaa tuottaa ihmetystä ;)
3464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kivasti keksitty. Miksei etunimi ja sukunimi voisikin muodostaa kivan kokonaisuuden? Jos sukunimi on esim. Pouta, vois tytön etunimi olla Pilvi, tai jos sukunimi on Koivu, etunimi tytöllä voisi olla Urpu jne. Siis ei mitään loukkavia yhdistelmiä, mutta mukavasti yhteensopivia.

Äänestä

hauska nimi.
Ei kuitenkaan naurettava.

Äänestä

Voisihan sitä olla nimenä myös ehkäpä vähän raamatullesimpi nimi kuten Jalo Peura. Vielä hauskempi voisi tulla Jalo Peura-Haikara kun nyt Suomessa tunnetaan mieltymystä kaksoissukunimiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iida. kirjoitti:

Luin 10v. vanhansta sanomalehtileikkeestä, jossa oli meidän oman tyttömme kasteilmoitus, että oli samoihin aikoihin kastettu poika Jalo Matias Haikara.

Eli poika on lintulaji, Jalo Haikara, jalohaikara..
Jos kysyt numerotiedustelusta Jalo Haikaran numeroa, saattaa tuottaa ihmetystä ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu