Steiner oli natsi

meikämie

Mitenkäs Steinerkouluista innostuneet suhtautuvat siihen tosi-asiaan, että Steinerin kasvatukselliseen ajatteluun istui natsismiin ja toisinpäin?

12

3108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......................

      Steinerilaiset mielellään korostavat sitä, että Hitler lakkautti steinerkouluja. Tämä ei tosin johtunut ideologisista eroista, vaan siitä, että natsit kokivat steineraatteen kilpailevana suuntauksena. Lisäksi natsit pitivät steinerin henkimaailman huuhaa ajatuksia naurettavana pelleilynä (kuten niin moni muukin). Steinerilaisten mukaan syy koulujen lakkauttamiseen oli se, että steinerkouluissa ei laitettu hakaristilippua seinälle. Se voi olla totta, en ole asiaa tarkastanut. Molempia aatteita kuitenkin yhdistää rotuviha ja aivopesu (natsismissa rotuviha vietiin pidemmälle, ja steinerilaisuudessa se on lähinnä tausta-aatteena) Steinerilaiset eivät kuitenkaan nykyään korosta rotuajattelua, ja siitä puhutaankin lähinnä visusti lukkojen takana. Ulkopuolisille asiasta vaietaan, sillä se koetaan kovin nolona. Steinerin lukuisissa kirjoissa asiaa kuitenkin käsitellään niin, että aatteen rasistisuudesta ei jää pienintäkään epäselvyyttä. Erittäin mielenkiintoinen yksityiskohta suomalaisen steinerkoulun historiassa on se, että suomalaisen steinerkoulun äiti ja Suomen steinerkoulun opetussuunnitelman luonut K. Virkkunen oli naimisissa natsiupseerin kanssa. Steinerilaiset korostavat mielellään kansallistaruja ja Kalevalaa. Hieman ironista, että uusnatsistiset liikkeet maassamme ovat myös innokkaita kansantarujen vaalijoita. Steinerilaisuudessa on myös havaittavissa henkilökultin piirteitä, jotka ovat tuttuja myös useista totalitaristisista yhteiskunnista. Aatteen rasistisuus ei näy jokapäiväisessä koulunkäynnissä, ja useat steinerkoululaisten vanhemmat ovat autuaan tietämättömiä aatteen rasistisita juurista. Kuitenkin kaikki Steinerin ajatukset heijastuvat hänen kannattajiensa ajatusmaailmaan, enkä olisi valmis ottamaan sitä riskiä, että lapsieni opetuksesta vastaisi rasistisen maailmankatsomuksen omaava ihminen. Niin isolta kuin tämä asia saattaa tuntua, niin tosiasiassa se on kuitenkin käytännössä mielestäni pienimpiä steinerkouluun liittyviä salattuja epäkohtia.

      • Anonyymi

        Hohoo, että steinerkouluko muka rasistikoulu? Etelä-Afrikassa apartheidin aikana steinerkoulut ja steinerkoulunopettajaseminaari olivat ainoat oppilaitokset, joissa opiskelivat mustat ja valkoiset yhdessä


    • aivan natsi

      mutta paljon yhteistä steinerismilla ja kansallissosialismilla oli.
      Steinerin kehittelemä biodynaaminen viljely, joka perustuu astrologiaan ja pyhän Äiti-Maan henkisyyteen (luonnonhenget kasvun apuna, sekä vegetarismi kuuluivat natsi-ideologiaan kuin myös homeopatia. Samoin ajatus kansansielusta, kansallishengestä, sekä kollektiivisesta tajunnasta, johon päästään herättämällä kyllin vahva TAHTOTILA. Nämä ovat edelleenkin steinerismin kulmakiviä.
      Monet natsien johtohenkilöistä, kuten Heinrich Himmler, olivat steinerilaisia, ja on merkillepantavaa, että näillä oli suoria, läheisiä kontakteja myös Suomen johtoportaaseen. Ne eivät selity ainoastaan ulkopoliittisilla intresseillä, vaan yhteisellä, teosofiaan perustuvalla uskomusmaailmalla.
      Suomi "saksoittui" paljolti Snellmanin vaikutuksesta (ei suotta antroposofeilla ole Snellman-korkeakoulua), mutta hänenkin suurimmat meriitit, joita steinerilaiset arvostavat, ovat enemmän HENGEN kuin talouselämän alueella.
      Tämä on arka aihe steinerilaisille, ja historiaa kirjoitetaan mielellään heidän toiveittensa mukaan.

    • väite...

      että rasistisuus vallitsisi edelleen Steinerkouluissa. Jos nimittäin steinerlaiset olisivat rasisteja edelleen, niin tuskin Suomessa tai missään muuallakaan, paitsi Saksassa, olisi steinerkouluja.

      Kuinka Steinerin oppeja voitaisiin muka opettaa heille, joista steinerlaiset ajattelisivat rasistisesti? Vai onko se mielestänne aatteen pakkosyöttämistä rasisminkohteille? Rangaistus steinerlaisten taholta? Steinerkouluihin ilmeisesti sitten otetaan oppilaiksikin ulkomaalaissyntyisiä, että se heistä jotenkin rangaistukselta tuntuisi.

      • niin hyväksyt kuitenkin

        ainakin nimimerkki "aivan natsin" kirjoittamat yhtäläisyydet natsismin ja steinerismin välillä??? Ne muun muassa?


      • mennä...
        niin hyväksyt kuitenkin kirjoitti:

        ainakin nimimerkki "aivan natsin" kirjoittamat yhtäläisyydet natsismin ja steinerismin välillä??? Ne muun muassa?

        sanomaan tuohon mitään mielipidettä, koska tuttavapiiriini kuulu paljon steinerlaisia, muttei yhtään natsia.


      • ovatko luetellut
        mennä... kirjoitti:

        sanomaan tuohon mitään mielipidettä, koska tuttavapiiriini kuulu paljon steinerlaisia, muttei yhtään natsia.

        käsitykset steinerismin oppeja vai eivät! Mieluummin noudata kehotusta "LUE ENEMMÄN, LUULET VÄHEMMÄN!", niin ei tarvitsisi ainakaan tietämättömyyden takia kiemurrella ja väistellä kysymyksiä.

        Jos et tunne uskontoasi ja sen oppijärjestelmiä, niin miksi osallistut keskusteluun niin hanakasti?
        Teet hallaa koko lahkollesi.


      • noudatan..
        ovatko luetellut kirjoitti:

        käsitykset steinerismin oppeja vai eivät! Mieluummin noudata kehotusta "LUE ENEMMÄN, LUULET VÄHEMMÄN!", niin ei tarvitsisi ainakaan tietämättömyyden takia kiemurrella ja väistellä kysymyksiä.

        Jos et tunne uskontoasi ja sen oppijärjestelmiä, niin miksi osallistut keskusteluun niin hanakasti?
        Teet hallaa koko lahkollesi.

        kehoitusta "HANKI KÄYTÄNNÖNKOKEMUSTA, LUUET VÄHEMMÄN!"

        Itse en kerro muuta, kuin minkä kokemuksella pystyn kertomaan ja pystyn myös myöntämään tietämättömyyteni, jos en jotain asiaa tiedä. Sitä sinä kutsut kiemurteluksi? :D


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      EN USKO TÄHÄN NATSI TEORIAAN ELLEI SE SITTEN OLLUT KOMMUNISTI. KOSKA NATSI VALLAN JÄLKEEN TULI DDR JA DDRÄSSÄ EI KAIT EDES KOSKAAN OLLUT STEINERKOULUA KOSKA OLI LÄNNEN PUOLELLA

    • Anonyymi

      EN USKO TÄHÄN NATSITEORIAAN STEINER KUOLI 1925 JA HITLER NOUSI VALTAAN 8 V MYÖHEMMIN 1933... ELI ON IHAN PUPPUA

    • Anonyymi

      IHAN PASKAPUHETTA EN USKO TÄHÄN VITTUILUUN HETKEÄKÄÄN EI OLLUT KOSKA KUOLI 1933

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe