EN KESTÄ! (menkoista)

mulla alko joku kuukaus sitte menkat ekan kerran.. äitillä on ollu aina kovat kivut ja runsas vuoto joten olin tosi ilonen kun mulla ei ollu.. mutta nyt sitten kun ne tuli uudestaan, niin sain kokee karvaan pettymyksen. kivut oli IHAN HIRVEET! mua ei oo koskaan sattunu niin paljoo! tuntu että oisin kuollu! ilta kaheksalta alko ihan hirveet kivut ja niitä jatku ja jatku. otin panadolii kaksinkäsin eikä auttanu ja sit sain viel äidilt jotain lääkettä mikä sitä oli auttanu..

mut sekään ei auttanu. yölläki heräsin koviin kipuihin ja tänään pitkin päivää on sattunu paljon, mut siihen eiliseen verrattuna tää ei oo mitään.. enkai mä joudu kärsiin tällasesta mun loppuelämää? koska se eilinen oli niin pahaa että pystyin tuskin puhumaan, saati kävelemään :// kivut ei vaan loppunu! en voi ees kuvailla sitä tunnetta! onks tää normaalia? oikeesti en voi mennä minnekkään kesällä, jos yhtäkkii jonain iltana tulee tämmöstä. tää nimittäin lamaannuttaa mut oikeesti :'(

Auttakaa pliis! Eikä läpänheittoo tms. Kiitos!
10950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

e-pillerit ainaki auttaa joillaki.

Äänestä

Hetkeksi, ihan hetkeksi (noin 30 sekunniksi) saat paremman olon, jos jännität vastalihaksia muutaman kerran perätysten.

Ja sitten voit myös mennä lattialle selällesi makaamaan ja laittaa tuolin jalkojesi alle. Niin, että siitä tulee sellainen 90 asteen kulma, tiedätkös?

Koita jaksailla : )

Voit myös mennä terveysasemalle varaamaan ajan, jos olet sitä mieltä, että kivut ovat aina vain liian lujat.

Äänestä

Luettuani kirjoituksesi tuli oma nuoruuteni väistämättä mieleeni.

11-vuotiaasta lähtien kärsin valtavista kuukautiskivuista tuonne lukioikään saakka. Mikään lääke ei auttanut, kävin läpi buranoita sun muita kaikkia tehoamattomia lääkkeitä. Aina kuukautisten alkupäivien aikaan olin poissa koulusta ym. muista riennoista vain sen takia, että itkin kotona maha kippurassa ja kirosin kaiken maan ja taivaan väliltä. Omat menkkakipuni olivat aivan järkyttävän pahoja.

Kävin sitten gynekologilla ja hän määräsi minulle Miranax-nimistä särkylääkettä. Tämän lääkkeen jälkeen kipuhuoleni hävisivät. Pystyin taas elämään normaalia nuoren naisen elämää.

Eli suosittelisin sinua käymään gynen vastaanotolla. Hän voisi kirjoittaa sinulle resepin tuohon samaiseen lääkkeeseen. Aivan loistava teho, ei mitään tietoa menkkakivuista tuon jälkeen!

(Ja nyt syön e-pilsuja, jotka ovat vähentäneet kivut minimiin. Pärjään "kevyemmillä" napeilla.)

Tsemppiä! Ja muista: tämän päivän naisen ei tarvi kärsiä naistenvaivoista!

Äänestä

mä oksensin tokana päivänä, kivut oli niin kauheet. nyt ei satu yhtään, joten oon ilonen siitä.

Äänestä

Minulla sama juttu,sattuu mahaa joka kuukausi kun alkaa menkat,siis ihan normaalia on.
Minulla menee ohi kuin makaa sängyssä ja nukkuu.

Minulla oli myös e-pillerit,mutta en hakenut niitä menkkoja varten.Mutta kun söin niitä niin huomasi että ne minulla ainakin autto.

Sitten on olemassa sellaisia ihan kuukautiskipuihin tarkoitettuja lääkkeitä,nimeltään ovat miranax.Eivät ole kovinkaan kalliita,söin niitä myös itsekkin.

Ja kuukautis kivut eivät kestä ikuisesti,ne loppuvat kun synnytätä ensimmäisen lapsesi,mutta en susittele sinulle viellä sitä,tuon minulle sano koulun terveydenhoitaja joskus.

Äänestä

Lyön vaikka vetoa, ettet tiedä helvetillisistä menkoista mitään :) Mulla alko menkat 12-vuotiaana aivan sairailla kivuilla ja mummot hössötti, että kyllä vanhempana se kipu laantuu. No, ei muuten varmana laannu! Se vain pahenee vuosi vuodelta.

Mulla menkat ovat hyvin säännölliset, joten osaan varautua niiden tuloon. Alkaa pienellä vihlaisulla kolme päivää ennen varsinaista vuotoa. Sitten jysähtää. Lämpö nousee yli 37.5, oksentelua, tärinää, pääkipua ja tuntuu kuin jokin pitkäkyntinen piru repisi itseään ulos mahasta.

Panadolit voi heittää roskiin, ne on vauvojen lääkkeitä. Buranatkin kannattaa unohtaa, nimimerkillä immuuniksi kolmessa kuukaudessa, mikään burana ei auta enää mihinkään. Naxoprenit tai mitä olivatkaan, oli muistaakseni ihan hyviä, tosin en ole niitä vähään aikaan syönyt, kun en ole terkkarissa jaksanut/ehtinyt kääntyä. Panacodeja oon ite käyttänyt jonkin aikaa. Ne on siinä mielessä kivoja, että lähtee taju ja herää vasta, kun menkkakivut on jo tasaantuneet :) (ei oikeesti lähde taju, mutta nukahtaa) Kipu kestää 1-2 päivää, harvemmin tosin menee toiselle päivälle. Kyllä se on kuolema, jos ei sitä pilleriä saa ajoissa otettua. Rehellisesti se kipu on niin hirveetä, että on puolitajuton olo koko ajan ja oikein tuntuu, kuinka päässä sumenee. Ja siihen ei ikinä totu.

Jossain muuten joskus luki, että synnytyskivut on menkkakivut kertaa kymmenen. Hidasta kuolemaa odotellessa... ainakin sitä tietää elävänsä.

Äänestä

siis mun mielestä on tosi epäreilua, kun me naiset joudumme kestämään kaikenlaiset kivut(synnytykset, menkat yms.)
Ajattelin tähän viestiin vastata, jos se vaan sua mitenkään auttaa.. Mun parhaalla kaverilla kans menkat on ollut aina aika pahat siihen asti ,kun sai e-pilleit gynekologilta.. Se oksensi, joka kuukausi joskus koulussakin, parempina aikoina kotona. Se ei voinu juoda edes vettä, kun kivut oli niin kovat että se oksensi sen heti. Oksentelu loppui e-pillereiden saannin jälkeen ja nyt ovat kuulemma jo aivan täsmälliset. Sillä alko menkat jo joskus ala-asteella, mulla vasta ennen seiskaluokkaa kesällä. En silloin ala-asteella uskonut, että ne kivut ja oksentelut tosiaan johtu menkoista.. Se on vaan niin, että kukaan ei voi kuvitellakaan millasta se niiden menkkojen kanssa eläminen todella on ennen kuin ne sitten oikeasti on itsellä. En oikein vieläkään voi käsittää, miten joillakin menkat voivat olla niin kamalat, kun taas toisilla niitä tuskin huomaakaan..
Kehottaisin sinua nyt ehdottomasti menemään gynekologille.. Se on varmasti paras apu. Elämästä tulee paljon helpompaa!! Tsemppiä sulle, koitahan jaksella!! :)

Äänestä

No,mullekin kävi noin.Melkein.


Oon nyt 13,ja menkat alko siinä joulun aikoihin.Ekat menkat ei tuntunu missään.Vuotoakin vaan iiiihan pikkusen.Sidettä ei ees tarvinnu,vuoto ei tullu läpi (tosin pikkarit vähän likaset).

Ajattelin että "ok,mitä kaikki sauhuu näistä menkoista,ei ees pahat!Ja mihin sitä sidettäkään tarvii jos vuotoa tulee joku tee lusikallinen?"

Näin jatku onnelliset 2 kertaa eteenpäin.Mutta 3 HELVETTI OLI IRTI.Olin koulussa ja tuli yhtäkkiä järjettömät kivut tunnilla.En ees tienny että mulla oli menkat just sillon,pidin niitä niin pikkujuttuna etten vaivautunu ees laskemaan millon ne on.No,jokatapauksessa,olo oli hirveä,ja piti odottaa tunnin loppuun että pääsi vessaan.

Kun tunti vihdoin loppui,menin WC:seen ja oksensin välittömästi.Ajattelin,että vatsatautia..Mutta sitten huomasin että farkut oli ihan punaset :( Noloa ja tuskallista.Sattu vatsaan kamalasti ja alapäätäkin särki oudosti..verta oli tullu ihan ÄLYTTÖMÄSTI!Itkin ja olin ihan paniikissa.(Oli inhottavaa silloin :S) En arvannu että menkat alkais tollain "kunnolla" vasta parin kerran jälkeen.Yritin laittaa vessapaperia,mut ei toiminu.. :P Mun oli pakko ottaa reppu ja juosta kotiin ilmoittamatta kellekään poissa olosta.


Nyt hyväksyn sen tosiasian,että vuodan PALJON.Kuitenkaan nyt ei oo ollu ihan yhtä pahat kivut kuin silloin.Side pitää vaihtaa n.kerran 10 minuutissa (hankalaa koulussa,mutta usein kyllä oon menkkojen aikana poissa).Oon tottunu tähän.Ei mukavaa vieläkään,mutta,noh,elämä on.



Lohdutuksen sana sinulle: Minua piristi todella paljon,kun kuulin että menkat heittelehtii vielä pari vuotta eikä enää sen jälkeen oo todellakaan niin pahat.Vuoto tasaantuu,kipu tasaantuu.Yritä jaksaa,vanhempana pitäis helpottaa.Joillakin menkka kivut loppuu myös ekan synnytyksen jälkeen (riippuu ihmisestä)


No stna,miten saa väännettyy menkoista näin paljon matskua :;D

Äänestä
  • Vastauksista oli paljon apua, luulin että oon ainoo jolla on tämmöstä. Mä en oksennellu ku kivut tuli, mutta voin rehellisesti sanoa, että mua ei KOSKAAN mun elämässä oo sattunu MIKÄÄN niin paljoa kun sillon, vaikka kaikenlaista kipua oon joutunu kestämään. IHAN helvetilliset kivut kyllä oli ja ootan kauhulla sitä päivää kun menkat taas alkaa! (Onneks edelliset vasta loppumassa.) Varsinki ku mun äidillä on hirvee vuoto ja hirveet kivut, ni pelkään että tää vuoto tästä vielä runsautuu. Riparikin tulossa, ja menkat tietty tulee niihin aikoihin, ripariki kestää yli 10 päivää :S

    Jos tulee vielä jotain mieleen, niin kirjotelkaa, kuuntelen kaikkea aiheeseen liittyvää mielelläni!!!!

    Äänestä

Itselläni on ihan kaameat kivut. Ensinnä silloin, kun munasolu irtoo. Sellainen kamala sykkivä kipu, niinkuin menis jossain suolenmutkassa kivi. Se se vasta tuskaa onkin. Kestää muutamia tunteja tai koko päivän.
Ja kuukautiset... Ensin muutama päivä ennen on todella kipeää. Todellista tuskaa. Sitten kun menkat alkaa, kipu muuttuu toisenlaiseksi, mutta pysyy silti.
Kaiken lisäksi mulle tulee enkoista epävarma olo. Tunnen itseni likaiseksi ja pelkään, että veri menee siteestä ohi, tai sitten että side näkyy housujen läpi. Sitten on vielä se inhottava tyhjyyden tunne. Se, että siinä sitä sotkua valuu musta, että mun alapäässäni on reikä, josta mun sisälmykset valuu ulos.
Kaikkein kamalisnta on, että yleensä mulla kestää menkat ainakin viikon. Joskus enemmän, joskus vähemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivonenn kirjoitti:

mulla alko joku kuukaus sitte menkat ekan kerran.. äitillä on ollu aina kovat kivut ja runsas vuoto joten olin tosi ilonen kun mulla ei ollu.. mutta nyt sitten kun ne tuli uudestaan, niin sain kokee karvaan pettymyksen. kivut oli IHAN HIRVEET! mua ei oo koskaan sattunu niin paljoo! tuntu että oisin kuollu! ilta kaheksalta alko ihan hirveet kivut ja niitä jatku ja jatku. otin panadolii kaksinkäsin eikä auttanu ja sit sain viel äidilt jotain lääkettä mikä sitä oli auttanu..

mut sekään ei auttanu. yölläki heräsin koviin kipuihin ja tänään pitkin päivää on sattunu paljon, mut siihen eiliseen verrattuna tää ei oo mitään.. enkai mä joudu kärsiin tällasesta mun loppuelämää? koska se eilinen oli niin pahaa että pystyin tuskin puhumaan, saati kävelemään :// kivut ei vaan loppunu! en voi ees kuvailla sitä tunnetta! onks tää normaalia? oikeesti en voi mennä minnekkään kesällä, jos yhtäkkii jonain iltana tulee tämmöstä. tää nimittäin lamaannuttaa mut oikeesti :'(

Auttakaa pliis! Eikä läpänheittoo tms. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu