Ostinpa taas uuden rakennusmaailman kun ajattelin siellä olevan ikkunavalmistajilta hyvät vastineet edellisen lehden ikkunatestistä, mutta mitä vielä, siellä ei puhuttu ikkunoista yhtään mitään.
Elkee siis muut turhaan tätä turhaa lehteä ostako.
Elkee siis muut turhaan tätä turhaa lehteä ostako.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täysin turha lehti koko TM.
Kaljupäiset,kaljamahaiset ja keski-ikäiset äijät vaan kirjoittaa pöydällänsä puuta heinää.Ja välillä soittelee maahantuojille löytyiskö jotakin kivoja ajettavia tai testattavia.
Jotkut ne pääsee työelämässä helpolla. Vähän käy kateeksi mutta ei kovin paljon.
siis mieluummin valmistajien ilmoittamiin ominaisuuksiin ja lupauksiin ?!
Käsi sydämmelle, ostaisitko sinä testihäviäjän ikkunat omaan taloosi ?
Pihlaa,Fenestraa ja Tiiviä. Siinäpä sulle ajattelemista MIKSI?
Kuluttajat rakastavat tuotemerkkejä,ja ovat valmiita maksamaan hyvän tuotemerkin hinnassa olevaa lisähintaa,jota ilmaksi,katteeksi,markkina-arvoksi,imagoksi jne. voitaisiin kutsua.
SIKSI!
Se tässä lehdessä eniten huomiota herättää, että e edelleenkin tulee TM:n kestotilaajille ilmaiseksi. On kai kynyt niin, että lehti ei oikein erillisenä julkaisuna ota tuulta siipiensä alle ja jotta paibosmäärä voidaan pitää kohtuurasolla, saavat sen TM:n kestotilaajat "kaupantekijäisnä".
Lehden testit tosiaan eivät ole olleet kovin maailmaanmullistavia, enemmän sellaisia nollatutkimuksia. Tuntuu vähän siltä välillä, että onko takana vain joidenkin tahojen myynnineristäminen.
Osallistuin kuumimpana aikana TM kuuluisan "ikkunatestin" jälkeen tämän palstan keskusteluun ja totesin, että ikkunatesti on täysi markkinointikamppis.
Sitähän se oli takuuvarmaan, koska Yhtyneiden lehtilanseeraajat hakivat päivälehtien esillä pitämää "sensaatiota" ja ikkunat ovat olleet sellainen.
Vuotaminen kilpailijan leirin päälehteen (HS) päivää ennen TM-Rak.maailman "testinumeron" julkaisua oli taitava mainotemppu uudelle lehdelle, ja halpa.
Tuossa vastinetta:
http://rapidshare.de/files/23662986/Ikkuna.pdf.html
(Klikkaa alareunasta "free", odottele vaaditut muutama kymmenen sekuntia, kirjoita koodinumero jota kysytään kenttään ja sitten tallenna tai avaa tiedosto.)
Kovasti on selittelyä yhdellä hävijällä, kuten sitä oli täällä palstoillakin. Onneksi useat ovat päättäneet keskittyä laatunsa parantamiseen eivätkä käyttä aikaansa selittelyihin!
Olen edelleenkin katkera siitä siitä huijauksen yrityksestä, jota Pihla yritti tehdä minulle ja monille muille. Yritti myydä ala-arvoisia puuikkunoita, ratsasti puualumiini-ikkunoiden tutkimustuloksilla ja vetäytyi sitten selittelyiden ja alihankkijoidensa suojaan hävittyään taistelun. Mitähän testi on vaikuttanut Pihlan tuotantoon? Firmahan on tätänykyä (ruotsalaisten) pääomasijoittajien rahoittama; liekö saavat myytyä koskaan osakkeita kenellekään?
" Moi,
Meillä alkaa olla ikkunat (alle 5v vanhat !)korjauskunnossa. Ulkopuitteiden alareunoista on maalit lähteneet ja sinistä puuta näkyvissä.
Kotimaista laatutyötä ...
Riittääkö tässä tapauksessa hionta ja pintamaali ?
Vai pitääkö sitä kitata ja pohjamaalata kanssa ?"
Tätäkö sinä haluat?????